Plenarne zebranie delegatów wzywa Egzekutywę do podjęcia wszelkich kroków w kierunku realizacji powyższych postulatów i do poparcia akcji wszelkimi rozporządzalnymi środkami”.
Z ubolewaniem stwierdzamy, iż mimo stale zaostrzającej się sytuacji aprowizacyjnej rezolucja nasza pozostała dotychczas bez echa. Ten stan rzeczy możemy wytłumaczyć jedynie brakiem zrozumienia ze strony WPanów zarówno dla użyteczności pracy honorowych pracowników, jak i dla katastrofalnych warunków bytowania większości tychże. Od 15 miesięcy z całym samozaparciem i poświęceniem spraw osobistych rzesza pracowników honorowych stoi do dyspozycji Instytucji na wszelkich szczeblach pracy społecznej i biurowej, jednakże Instytucja nie uznała dotąd za właściwe przyjść im z pomocą w najskromniejszych rozmiarach. Tego rodzaju stosunek władz ŻTOS do pracowników honorowych nie tylko ignoruje nasze najelementarniejsze potrzeby, lecz również uwłacza naszej godności osobistej i godności naszej pracy.
Pracownicy honorowi ŻTOS nie mogą tolerować nadal istniejącego stanu rzeczy i żądają kategorycznie uznania pracowników honorowych (pracowników biurowych oraz stale czynnych działaczy) za całkowicie równouprawnionych z pracownikami etatowymi.
W związku z powyższym wysuwamy następujące postulaty:
1. przyjmowanie i skreślanie pracowników honorowych może odbywać się wyłącznie za wiedzą i zgodą Koła Pracowników Honorowych;
2. Instytucja winna udzielać pracownikom honorowym wszelkich świadczeń aprowizacyjnych – stosownie do ich liczebności – na równi z pracownikami etatowymi, a w szczególności:
a) przydzielić 2500 obiadów dziennie dla pracowników i ich rodzin, w tym 25% bezpłatnie dla najbiedniejszych,
b) przydzielać chleb i produkty z każdorazowego ich rozdziału,
c) poczynić odpowiednie kroki u właściwych władz w kierunku zaopatrzenia pracowników honorowych w opał,
[2] d) wyjednać odpowiednie kontyngenty w Zakładzie Zaopatrywania.
3. Z każdego kontyngentu obuwia, zelówek, odzieży itp. winien być przyznawany odpowiedni przydział dla pracowników honorowych;
4. Instytucja przyznaje jednorazowe subsydium dla Komisji Aprowizacyjnej pracowników honorowych;
5. Koło Pracowników Honorowych otrzymuje 2 miejsca w Radzie ŻTOS.
Wierzymy, że Prezydium ŻTOS uzna słuszność wyżej wyłuszczonych postulatów pracowników honorowych i oczekujemy w tej mierze odpowiedzi jutro, tj. we wtorek dnia 24 bm. o godz. 12 w południe.
Nadmieniamy, że brak pozytywnej odpowiedzi w oznaczonym terminie pociągnąłby za sobą daleko idące konsekwencje, za które odpowiedzialność spadłaby wyłącznie na WPanów.
Z poważaniem
EGZEKUTYWA KOŁA PRACOWNIKÓW HONOROWYCH ŻTOS
Warszawa, dnia 23 czerwca 1941 r.