RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 650 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 650


ze strony Ref[eratu] Odzież[owego] szereg pań do współpracy zarówno w terenie, jak i w dzielnicy.


Szwalnie Dzielnicowe. Istnieją one już w każdej dzielnicy.


tabela



35 36 37 38
Szycie chałupnicze jest zorganizowane w każdej niemal dzielnicy, ale moim zdaniem daje słabe rezultaty w porównaniu z pracowniami dzielnicowymi. Praca nasza w szwalniach poza korzyścią, jak słusznie zaznaczyła p. Lewowa, ref[erentka] Dzielnicy I, ma doniosłe znaczenie wychowawcze i gosp[odarcze].
Poza tymi pracowniami dzielnicowymi Referat nasz uruchomił w niektórych dzielnicach pracownie pantofli ręcznie szytych z filcu, nauszników, rękawiczek i innych rękodzielniczych artykułów, które mają być robione ze ścinków lub nieużytków.


tabela




Pracownice rekrutują się z dziewcząt skierowanych do nas przez Dzielnicę lub przez Ref[erat] Rodzin Zastępczych.



35 Zob. przyp. przy dok. 155.
36 Być może Maria Heymanowa z d. Błaszkowska, działaczka społeczna, zmarła w styczniu 1942 r. Zob. „Gazeta Żydowska” 16 stycznia 1942, nr 7, s. 6.
37 Prawdopodobnie Czesława Raifeld-Pechnik, która była pełną oddania pracownicą KD w Dzielnicy VI, wspierała przesiedleńców. Przedwojennny majątek wydała w całości na pomoc społeczną, w pewnym momencie musiała objąć płatną posadę. 15 sierpnia 1942 r. została deportowana do Treblinki, wraz z całą rodziną. Zob. M. Mazor, The Vanished City, s. 96–97.
38 Zob. dok. 177.