RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 657 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 657


Udział WIK-u w akcjach ogólnych
Komisje IK wzięły czynny i wydatny udział w akcji „Miesiąca Dziecka”. Członkowie Prezydiów KIK organizowali zebrania przygotowawcze, przewodniczyli i przemawiali na zebraniach propagandowych, dokonywali zbiórek w obwodach i podejmowali kontrolę odnośnie [do] ilości sprzedanych cegiełek w terenie.
W myśl instrukcji naszego Wydziału i specjalnego listu okólnego Komisje nasze podjęły współpracę przy akcjach zbiórki odzieżowej – na terenie wszystkich Dzielnic.


Interwencje w sprawach odzieżow[ych]
Podczas podjętej ostatnio akcji zbiórkowej odzieży powstał szereg sporów na tle uchylania się od zbiórki, zatrzymania przez komitety domowe całkowitej lub pewnej części odzieży dla biednych lokatorów domów, wzgl[ędnie] dla sąsiednich punktów uchodźców. W związku z tym dzielnicowe referaty odzieżowe jako też Wydział Zbiórki Odzieżowej wystąpiły do nas z wnioskiem o przeciwdziałanie tym wypadkom.
Nasze Dzielnicowe Komisje interweniowały we wszystkich sprawach reklamacji, osiągając w 90% pomyślne wyniki. Ze skierowanych do nas przez Wydział Odzieżowy spraw trudniejszych zlikwidowaliśmy pozytywnie sprawy następujące: [9]
1. Gęsia 7a – zabrana odzież dla uchodźców.
2. Franciszkańska 21 – uchylanie się od organizowania zbiórki.
3. Pawia 3 – samowolne zabranie odzieży.
W sprawie Komitetu Domowego Gęsia 25a – który agitował przeciwko zbiórce odzieżowej i zachował się nielojalnie wobec ŻSS – wstrzymano na okres przejściowy świadczenia ze strony Dzielnicy.
Interwencje w całym szeregu wypadków są w toku.


Listy okólne do kom[itetów] domowych
Opracowaliśmy w okresie sprawozdawczym nr 2 „Listu Okólnego” do komitetów domowych, o podwójnej objętości w 4400 egzemplarzach (tekst żydowski – 14 str., polski – 15 str.)43. „List okólny” był poświęcony akcji ratowania dzieci, zbiórce odzieżowej i zawierał ponadto dużo materiału propagandowego i wychowawczego tyczącego się wszystkich dziedzin pracy komitetów domowych w szczególności i ŻSS w ogólności. Doręczanie „Listu” nastąpiło poprzez młodzież (opieszalej aniżeli poprzednim razem), z którą odbyto przed przystąpieniem do pracy technicznej i roznoszeniem 2 zebrania.



43 Zachował się tylko jeden numer okólnika do KD, z lipca 1940 r., zob. AŻIH, ŻSS-Aneks, 211/245.