RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 679 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 679


rować bezpłatnie 1–2 artystów. Porozumieć się w tej sprawie należy z kierownikiem Działu Imprez, p. J[onasem] Turkowem, Tłomackie 5, II p[iętro].
Recital fortepianowy Ryszarda Wernera76 odbył się dnia 11 stycznia r.b. w sali Biblioteki Judaistycznej. I ta impreza odniosła bardzo duży sukces tak pod względem artystycznym, jak i finansowym. Czysty dochód został przeznaczony na „Pomoc Zimową”.
8) Wysłaliśmy do wszystkich instytucji społecznych i urzędów Rady Żydowskiej i teatrów pieczątki z napisem „Głodni i zziębnięci czekają, złóż ofiarę na Pomoc Zimową”. Instytucje i urzędy pieczętują tym hasłem wychodzącą korespondencję, a teatry – programy sprzedawane publiczności.
9) Komitety domowe przy pracy
W akcji zbiórkowej na rzecz „Pomocy Zimowej” poważne zadanie przypadło w udziale komitetom domowym. Zarówno w interesie całej akcji, jak i lokatorów własnego domu, korzystających z różnorakich akcji świadczeń opieki społecznej, muszą one dołożyć wszelkich starań, aby zbiórka na rzecz „Pomocy Zimowej” dała jak najlepsze wyniki. Niektóre komitety już to zrozumiały i z całą energią wzięły się do przeprowadzenia u siebie zbiórki, organizowania herbatek towarzyskich, imprez dochodowych itp. Wiele jednak komitetów domowych kroczy jeszcze w tyle, jakby nie rozumiejąc tego, że „Pomoc Zimowa” wtedy dopiero będzie mogła być realizowana w całej rozciągłości, gdy społeczeństwo żydowskie samo stworzy dla niej odpowiednie podstawy finansowe. Komitety te powinny jak najprędzej przystąpić do przeprowadzenia zbiórki.


ARG II 150 (Ring. II/38)
Opis: oryg., mps powielony, j. pol., 208×295 mm, k. 1, s. 2.
Na s. 1 na górze inf. (atrament): „dyr. [Icchak] Giterman”.



Po 01.1942, Warszawa-getto. [ŻOS], „Finanse komitetów domowych w m[iesiącu] styczniu [19]42 r.”


                                               [1] Finanse komitetów domowych
                                                     w m[iesiącu] styczniu [19]42 r.
Komitety domowe prowadzą we własnym zakresie pracę samopomocową. Praca ta polega na zbieraniu funduszy oraz żywności i innych przedmiotów i rozdzielaniu ich między podopiecznymi. Chcąc ująć chociażby fragmentarycznie dane odnośnie do działalności komitetów, zwróciliśmy się do poszczególnych komitetów, którym dostarczone zostały odpowiednie schematy, z prośbą o wypełnienie ich. Materiał tego rodzaju jest



76 Ryszard Werner (1905–1944), pianista, krytyk muzyczny, absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, koncertował również w USA, publikował w „Ekspresie Porannym” i „Kurierze Czerwonym”, w czasie wojny przebywał w getcie, występował w kawiarni „Sztuka” oraz razem z Żydowską Orkiestrą Symfoniczną. Ukrywał się po tzw. aryjskiej stronie, zginął w czasie powstania warszawskiego. Zob. Leon Tadeusz Błaszczyk, Żydzi w kulturze muzycznej ziem polskich w XIX i XX wieku. Słownik biograficzny, Warszawa 2014, s. 274.