RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 681 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 681


Komitety domowe nie prowadzą na ogół poprawnej buchalterii oraz załatwiają sprawy niemające związku z działalnością samopomocową, lecz wchodzące w zakres ogólnej administracji domu, jak np. sprawa wywózki śmieci. Oba te zjawiska utrudniają przeprowadzenie analizy budżetów komitetów. Brak poprawnej księgowości oraz konieczność eliminowania wydatków i dochodów nieprzeznaczonych na cele opieki społecznej utrudnia skonstruowanie [2] zestawienia wpływów i wydatków. Częste jest również zjawisko, że poszczególni zamożniejsi mieszkańcy wpłacają do komitetu ofiary, które formalnie są pożyczkami. Również częst[o] w czasie zbiórek ad hoc urządzanych, pewne, na ogół drobne, kwoty są doraźnie wydatkowane i nieprzeprowadzane przez książki, które zresztą czasami nie są prowadzone. Należy również zaznaczyć, że budżety układane są w komitetach jedynie ramowo, a wykonanie prawie nigdy nie jest kontrolowane z preliminarzem. Wskazane jest wydanie instrukcji oraz wzorów uproszczonych książek kasowych na potrzeby komitetów.
Z zestawienia kasowego widzimy, iż wydatki komitetów przewyższają wpływy jego. Zjawisko to jest spowodowane pożyczkami poszczególnych członków, które nie figurują w[e] wpływach. Główną pozycją dochodową komitetów są składki miesięczne, które stanowią od 38,8 do 71,6% dochodów w poszczególnych dzielnicach. Dochody z akcji wykazują mniejszą rozpiętość: od 15,6 do 27,0%. Dochody z imprez ulegają w poszczególnych dzielnicach dużym wahaniom. Zjawisko to jest spowodowane tym, że imprezy urządzane były periodycznie w dłuższych odstępach czasu, a w mies[iącu] styczniu w wielu domach w ogóle nie odbywały się.
Na ogół komitety wydatkują zebrane sumy na potrzeby niezamożnej ludności zamieszkałej na terenie domów. Do 25% wydanych zostaje na potrzeby niezamożnych zamieszkałych poza domem.
Wydatki na potrzeby domu są różne w poszczególnych dzielnicach i trudno jest sformułować [je] na ogół odnośnie do całej Dzielnicy. Małą pozycję we wszystkich komitetach stanowią pożyczki. Pożyczki udzielane są często zazwyczaj na cele pomocy konstruktywnej. Fakt, iż pożyczki stanowią tak mały odsetek ogółu wydatków, wskazuje, iż komitety działalności na polu pomocy konstruktywnej prawie że nie prowadzą.
Wydatki na wykup kart żywnościowych wskazują, iż talony zwalniające z opłaty za karty żywnościowe są przydzielane w ilościach niewystarczających77. Również pomoc lekarska stanowi niewielką pozycję w wydatkach komitetów. Ponad 50% stanowią stałe i doraźne zapomogi, które są przeznaczone na zakup żywności. Jeśli idzie o wydatki poza domem, ryczałty wpłacone do KOM-u stanowią ok. 35% ogółu wydatków.
Przyjmując, iż ankieta nasza objęła 13,5% budżetów komitetów domowych, możemy naszkicować wpływy i wydatki wszystkich komitetów domowych.


tabela



77 Zob. tabela 2 w dok. 141, s. 13.