RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 756 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 756


Listy płac nie prowadzono i pracownicy prawie codziennie pobierali zaliczki, co zagmatwało księgowość i utrudniało pracę buchalterii.
Na ogół księgowość była prymitywnie prowadzona, gdyż zatrudniała zaledwie 1 osobę. Obecnie zaangażowano jeszcze 1 fachową siłę i dokonane zostają zmiany celem bardziej przejrzystego prowadzenia tejże.


XI. Pijalnia kawy
W końcu 1940 roku uruchomiono 2 pijalnie kawy, które mieściły się przy ul. Smoczej nr 14 i Zamenhofa 8, ostatnio czynna jest tylko pijalnia przy ul. Smoczej 14. Pijalnia wydaje za opłatą 10 gr szklankę kawy każdemu zgłaszającemu się, przy czym można korzystać na miejscu, jak i na wynos. Zimą frekwencja jest większa niż latem – z 2–2,5 tysiąca porcji dziennie w zimowych miesiącach spadła w ostatnich miesiącach do 700–800 porcji dziennie. Pijalnia formalnie utrzymywana jest przez WKL, w rzeczywistości jest samowystarczalna (w miesiącach letnich powstaje mały niedobór, gdyż przy 1 000 porcjach i wyż[ej] dopiero staje się samowystarczalna). Z WKL pijalnia otrzymuje produkty, w postaci kawy, węgla, sacharyny. Równowartość pokrywa gotówką.
Pijalnia w okresie zimowym ma doniosłe znacznie, gdyż poza szklanką gorącej kawy daje każdemu zgłaszającemu się możliwość ogrzania się. Z tych też względów bardzo nakazanym byłoby uruchomić większą ilość pijalni kawy.


XII. Uwagi ogólne
Wydział Kuchen Ludowych, który ma być nadrzędnym organem nadzorującym działalność wszystkich kuchen, niestety, ze względu na stworzone warunki ograniczał swoją działalność, w szerokim tego słowa znaczeniu, do kuchen ludowych, co uważać należy za objaw anormalny, gdyż Wydział Kuchen Ludowych (abstrahując od nazwy) powinien sprawować nadzór nad wszelkiego rodzaju kuchniami, jak samowystarczalnymi, gminnymi itp.
[24] Możliwe, że obecnie, w związku z połączeniem WKL z Akcją Dożywiania, sytuacja pod tym względem ulegnie zmianie, do czego należy ze wszech miar dążyć.
WKL winien również dążyć do powiększenia liczby wydawanych obiadów, zwłaszcza, jak wynika z opracowanego preliminarza na 20 000 dodatkowych obiadów dziennie (bez powiększania administracji) powstaje przy pobieraniu opłat w wysokości faktycznych kosztów niedobór w kwocie zł 3100,– która to suma w stosunku do ogólnego budżetu WKL jest tak minimalna, że nie wymaga komentarzy. Należy również dążyć do uregulowania sprawy ulgowych obiadów, aby z nich korzystali faktycznie zasługujący na ten przywilej, w pierwszym rzędzie zasięgając informacji u komitetów domowych, przy czym ulgi winny być ujednostajnione.
Z oświadczenia kierownika WKL wynika, że koordynacja Sekcji Żywnościowej155 z WKL jest kwestią aktualną; uważamy, że sprawa ta winna być postawiona w formie conditio sine qua non156, gdyż tylko tą drogą można będzie uregulować kwestię zakupów, podziałów i transportów.



155 Zapewne chodzi o zarząd Akcji Dożywiania.
156 Warunek konieczny (łac.).