RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 791 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 791


9. Akcja sprawozdawcza jest w toku. Otrzymaliśmy dotychczas 9 sprawozdań o rocznej działalności patronatów. Niektóre z nich wykazują bardzo ożywioną działalność. Sumy zebrane na rzecz niektórych patronatów wynoszą nieraz ponad 30 000 zł za 1941 r.
Pan Rabinowicz:
1. Sprawa nominacji piątego członka patronatu nie powinna być zagadnieniem czysto mechanicznego przydzielania piątej osoby, gdyż chodzi tu o zainteresowanie bloków domowych kuchniami. Jeżeli dzielnica nie może tego przeprowadzić – powinniśmy sami to uczynić nawet ponad głowami KD, gdyby i one nie wykazały należytego zainteresowania tym zagadnieniem. Najważniejszym bowiem zadaniem patronatów jest stworzenie należytej atmosfery zainteresowania społecznego sprawami kuchen. Głównym zadaniem patronatu jest raczej przysporzenie funduszów, nie zaś kontrola. Do tego celu należy stworzyć odpowiedni ruch społeczny.
2. W zagadnieniu instrukcji i kontroli należy rozróżnić dwa momenty:
a) instrukcji metod pracy,
b) kontrola samych patronatów. Ujednostajnienie kwitariuszy patronatów – unormowałoby pracę.
3. Należałoby stworzyć przy Komisji dwa referaty:
a) do organizowania nowych patronatów,
b) do utrzymywania kontaktu z patronatami już istniejącymi.
Dr [Adolf] Berman – usprawiedliwia nieobecność p. [Józefa] Gitlera i prezesa [Tadeusza] Sarny-Płucera, który musiał wziąć udział w posiedzeniu patronatu Gęsia 9.
1. W sprawie regulaminu obiecuje porozumieć się z dyr. Gitlerem i do początku bieżącego tygodnia wyjaśnić sprawę.
2. Nawiązując do słów p. Sukiennika, że Komisja jest zwierzchnią władzą wszystkich patronatów, wyjaśnia, że w CENTOS-ie istnieje równoległa instytucja w postaci Komitetu Dożywiania, której podlegają wszystkie patronaty kuchen dziecięcych. Nie należy więc dopuścić do dwutorowości. [4]
3. Uważa reorganizację patronatów w kierunku mechanicznego przydziału delegatów za niepożądaną.
Rozróżniając patronaty organicznie związane z interesami danej kuchni oraz patronaty powstałe mechanicznie przez przydzielenie szeregu osób do współpracy – uważa, że tylko pierwsza kategoria patronatów, powstałych organicznie, dobrze pracuje i przysparza kuchniom odpowiednich funduszów.
Pan Sukiennik – przytacza szereg przykładów patronatów „mechanicznych”, dobrze pracujących, jak: Zamenhofa 21, Nalewki 37, Majzelsa 10, Nalewki 43.
Pan Chonowski:
1. Kontrolę patronatów należałoby skoordynować z kontrolą fachową. Kontrolerzy k[uchni] l[udowych] stwierdzają często, że się miesza produkty kuchenne z produktami patronatu tak, że trudno przeprowadzić kontrolę.
2. Patronaty należy zróżniczkować na takie, które przysparzają funduszów i inne, które pomagają w pracy. Niektóre takie patronaty dokładnie kontrolują, co wchodzi do kotła. Jest to okoliczność nadzwyczaj ważna, gdyż kontrolerzy WKL nie zawsze mają możność przeprowadzenia takiej kontroli.