Z powyższej tabeli widzimy, że przydziały produktów dla Wydziału Opieki nad Dziećmi o Młodzieżą (dawniej CENTOS) utrzymują się prawie na jednym poziomie i wynoszą koło 40% ogólnej ilości produktów przeznaczonych na Akcję Rozdawnictwa. Przydział Komisji Opieki nad Uchodźcami do kwietnia, tj. do czasu przybycia niemieckich uchodźców, wynosił tylko koło 18%, po tym terminie wykazuje stały wzrost, i w maju – w związku z przybyciem [9/18] dużej liczby uchodźców czeskich – wynosił do 34,4%; punkty rozdzielcze, które udzielają pomocy indywidualnej, korzystały do maja r.b. z dość dużych przydziałów, które w stosunku procentowym do ogólnej Akcji Rozdawnictwa wynosiły 18,6–22,5%, ostatnio przydział na ten cel wynosi tylko 6,1%, co należy uważać za objaw dodatni.
Moim zdaniem, przydział dla Wydziału Opieki nad Dziećmi jest w porównaniu z przydziałami dla innych instytucji – z nie mniejszą ilością podopiecznych i wymagających większego zainteresowania – wygórowany i nieracjonalny.
Opracowany przez Wydział Zaopatrywania budżet aprowizacyjny przewidywał na Akcję Rozdawnictwa (w okrągłych cyfrach) na:
marzec – 89 000 kg produktów – wydano w rzeczywistości – 85 000
kwiecień – 71 000 [kg produktów – wydano w rzeczywistości –] 109 000
maj – 71 000 [kg produktów – wydano w rzeczywistości –] 99 000,
czyli w kwietniu–maju preliminarz został przekroczony.
Wykonanie preliminarza aprowizacyjnego Akcji Rozdawnictwa opiera się na stosunku 131 kg chleba lub 80 kg kaszy za 100 kg mąki żytniej.
Rozdawnictwo suchych produktów przydzielanych przez Akcję Rozdawnictwa nie ogranicza się do chleba i kaszy, lecz wydawane są ponadto cukier, miód, marmelada, olej, jaja i w niewielkiej ilości warzywa.
Instytucje Wydziału Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą otrzymywały do marca r.b. – dzięki dodatkowym przydziałom z Zakładu Zaopatrywania – po 22 deka chleba dziennie na każde dziecko przebywające w internacie lub półinternacie, personel zaś tychże instytucji – 40 deka. Obecnie – wobec cofnięcia dodatkowych przydziałów mąki – zmniejszono racje dzienne o 33%, czyli dzieci otrzymują po 15 deka chleba dziennie, personel zaś 27 deka chleba. Poza chlebem przydziela się doraźnie inne produkty, zależnie od możliwości.
Przydziały dla Wydziału Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą wydawane są temuż w całości, Wydział rozprowadza te produkty wg z góry ułożonych norm – wg swego uznania – do poszczególnych zakładów. Rozliczenia z tytułu tych przydziałów Wydział Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą nie [10/19] przedkłada Wydziałowi Zaopatrywania i żadnej kontroli z tytułu racjonalnego podziału tych produktów nie ma.
Przydziały dla Komisji Opieki nad Uchodźcami obejmują produkty nie tylko podejmowane przez Komisję, lecz również wydawane kwarantannie oraz niekiedy patronatom poszczególnych punktów.
Komisja Opieki nad Uchodźcami nie jest o tym informowana i dlatego powstaje niezgodność między księgowością Wydziału Zaopatrywania a Komisji Opieki nad Uchodźcami. Ze względu na istniejącą do połowy maja r.b. rozbieżność w nomenklaturze, powodującą niekiedy nieprawidłowe księgowanie pewnych przydziałów, niezgodność na obu kontach jeszcze bardziej się uwydatniała. Wg ksiąg Wydziału Zaopatrywania Komisja Opieki nad Uchodźcami otrzymała w kwietniu r.b.: