RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 888 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 888


-lekarską. Poza zatrudnionymi lekarzami i higienistkami na terenie kuchen z ramienia TOZ-u ustanowiony jest lekarz-inspektor (dr Winawer333), do którego zadań należy: wizytacja kuchen, kontrola i wgląd do pracy lekarzy, kontakt z poszczególnymi lekarzami. Do zadań naczelnej higienistki (siostra Bałaban) należy organizacja pracy higienistek na terenie kuchen oraz akcji centralnych.
Z reguły odbywają się miesięczne konferencje, na których wobec lekarzy i higienistek omawia się wszystkie sprawy i zagadnienia związane z pracą lekarsko-higieniczną.
Ostatnio Rada Żydowska uruchomiła szkoły w lokalach kuchen dziecięcych334. Rada Zdrowia uchwaliła, że pracę higieny szkolnej należy powierzyć Towarzystwu TOZ, które ma za sobą na tym polu długoletnie doświadczenie i stosowny aparat. Rada Żydowska jednak utworzyła przy Wydziale Społecznym Gminy stanowisko inspektora higieny szkolnej, który zaangażował personel lekarski i higienistki i rozpoczął już pracę na własną rękę. TOZ w tej sprawie interpelował Przewodniczącego Rady Żydowskiej pismem z dnia 3 X i 5 XII r.b.
Podana dalej tabela ilustruje pracę higieniczno-lekarską w kuchniach dziecięcych w latach 1940–1941 (p[orównaj] str[ona] 20).
[20]


tabela





333 Winawer, członek Zarządu Oddziału Warszawskiego TOZ; lekarz inspektor z ramienia TOZ, wizytował kuchnie dziecięce, lekarz na punktach noclegowych. Zob. AŻIH, AJDC, 210/59, k. 9, 23.
334 Oficjalnie szkoły w getcie warszawskim uruchomiono w październiku 1941 r.