RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 898 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 898


[31] W okresie letnim oba kąpieliska pracują na 2 zmiany. W r. 1940 w dzielnicy żydowskiej czynne były tylko 2 kąpieliska TOZ-u, żadnych innych kąpielisk nie było. Dopiero w r. 1941 Wydział Zdrowia uruchomił 3 kąpieliska, poza tym posyłano niekiedy grupami ludzi do kąpielisk, znajdujących się poza dzielnicą żydowską.
Niżej przytoczona tabela ilustruje działalność kąpielisk TOZ-u w Dzielnicy Żydowskiej w stosunku do ogólnej liczby wykąpanych w kąpielisku.


tabela



Z powyższej tabeli wynika, że stosunkowo duży odsetek Żydów wykąpanych zostało w kąpieliskach TOZ-u, a tym samym kąpieliska te odgrywają poważną rolę w akcji zwalczania epidemii.
Ze względu na tę okoliczność, że oba kąpieliska biorą czynny udział w ogólnej akcji Wydziału Zdrowia zwalczania epidemii – TOZ wystąpił do Rady Żydowskiej z żądaniem pokrycia ⅔ kosztów utrzymania kąpielisk. Sprawa nie została ostatecznie załatwiona, ale efektywnie uzyskano od września 1941 r. bezpłatny przydział węgla i jednorazową subwencję na urządzenie poczekalni przy kąpielisku Solna 4.
Projektuje się przebudowanie kąpieliska przy ul. Gęsia 43, co związane jest z wydatkiem zł 68 000,– (urządzenie nowego dezynfektora, nowej rozbieralni i przebudowa całej instalacji natryskowej). Fundusze na ten cel mają być uzyskane