pojawiać więcej roboty. Jednocześnie daje się zauważyć zwiększone zapotrzebowanie wsi na drewniane artykuły gospodarstwa domowego, czynione są nawet próby eksportowania tych artykułów za granicę.
Cyfrowo: 1 częściowo, 1 nieusprawiedliwiona.
16. Gazeciarze (7 petentów)
We wszystkich 7 wypadkach uratowano stanowiska, tj. pozycję dotychczasową, wzgl[ędnie] stworzono nowe punkty sprzedaży gazet. Sytuacja przedstawia się [8] na ogół niekorzystnie. Składa się na to wielka konkurencja między gazeciarzami, niskie zarobki (12% od gazety, sprzedawcy – chrześcijanie otrzymują 15%), spadek czytelnictwa wobec wyczerpania środków na ich kupno. Położenie gazeciarzy da się określić raczej jako wegetacja.
Cyfrowo: 1 – nieusprawiedliwiona, 6 – całkowicie usprawiedliwionych.
17. Handlarze (9 petentów)
Handel drobny okazał się wśród naszych pożyczkobiorców niekorzystną gałęzią zarobkowania. Nie było podstawy legalnej, obowiązującej do ciągłości (karta rejestracyjna), petenci uprawiali handel w sposób wybitnie niestały, co na tle niewyraźnej sytuacji obiektywnej dało wyniki ujemne. Tylko jeden petent utrzymał się z pożyczki, reszta pieniądze skonsumowała.
Do złych wyników przyczynia się niewątpliwie wyeliminowanie Żydów z handlu na targu (zwłaszcza na Pradze).
Cyfrowo: 1 całkowicie uspraw[iedliwiona], 1 – częściowo, 7 – nieuspraw[iedliwionych].
18. Cukiernicy (3 petenci)
Wyniki pracy piekarzy cukierników trudno uznać za zadawalające. Wypiekają oni na ogół ciastka w obcej, dzierżawionej na godziny piekarni, a następnie sprzedają je w sklepach. Z początku sezon był dobry, później jednak zjawia się uciążliwa konkurencja i obniżenie konsumpcji w związku z ogólnym zastojem i zwiększonym w sezonie letnim spożyciem wód gazowych.
Z początkiem sezonu jesienno-zimowego należy się znów spodziewać ożywienia. Trudności z dostawą surowców na razie nie ma. Ewentualne skoki cen surowców wyrównują się gatunkiem i ilością wyrobów.
Cyfrowo: 1 całkowicie uspraw[iedliwiona], 1 częśc[iowo] uspr[awiedliwiona], 1 nieuspraw[iedliwiona].
19. Lekarze (4 petentów)
Pożyczki we wszystkich wypadkach usprawiedliwione, praktyka lekarska przeważnie słaba (prywatna), ale pozwala jako tako się utrzymać.
20. Szmaciarze (9 petentów)
Pożyczki udzielone przez Komisję Pomocy Konstruktywnej szmaciarzom – tuczkarzom (domokrążcom), spełniły swe zadanie na ogół w tym sensie, że umożliwiły im rozpoczęcie obrotowania w chwili, gdy znajdowali się oni na skraju nędzy. Sytuacja na rynku, a więc z jednej strony wysokie ceny w kupnie, a niskie w sprzedaży (sztywny cennik urzędowy), utrudniają pracę, tym bardziej że wyroby fajansowe, które stanowiły przed wojną „środek płatniczy”, również są drogie. Odczuwa się również brak towaru na terenie Warszawy, tuczkarze zaś nie posiadają pieniędzy na rozjazdy po prowincji, która by mogła dostarczyć większych partii szmat.