Ostatnie 2 kursy były poobiednie. Wykłady odbywały się 5 razy w tygodniu. Obydwa powyższe kursy zostały ukończone w maju b[ieżącego] roku.
[4] Wielu absolwentów tych kursów po złożeniu egzaminu z pomyślnym wynikiem zostało zatrudnionych w charakterze ogrodników i dobrze wywiązuje się z powierzonych prac.
Poza tym w pierwszych dniach czerwca będzie uruchomiony specjalny kurs ogrodnictwa zdobniczego.
Przysposobienie Rolnicze dla młodzieży żydowskiej ma na celu przygotowanie kadr wykwalifikowanych pracowników rolnych i ogrodniczych. Główny nacisk jest położony na zajęcia praktyczne w terenie. Uwzględnia się przede wszystkim produkcję roślinną i to zarówno w zakresie rolnictwa, jak i ogrodnictwa. Program prac jest ułożony w ten sposób, by dać młodzieży możność zaznajomienia się w czasie od wczesnej wiosny do jesieni ze wszystkimi czynnościami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa wiejskiego.
Zajęcia odbywają się 6 razy w tygodniu na różnych terenach w dzielnicy żydowskiej, zarówno w ogrodach uprawnych, jak i na placach i parcelach leżących dotychczas odłogiem. Każdy rodzaj pracy poprzedzony jest dokładną instrukcją oraz treściwymi wyjaśnieniami. Wszystkie zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowane siły fachowe.
W okresie sprawozdawczym prowadzono ścisłą współpracę z Komisją Szkolną dla Kursów Gospodarstwa Wiejskiego ORT – Toporol. Na terenie Elektoralna 12 przygotowano pomieszczenia na wylęgarnię jaj i wychowalnię kurcząt, jak również zainstalowano i uruchomiono inkubator, tam również zainstalowano ul z pszczołami.
Uczestnicy Przysposobienia Rolniczego brali udział we wszystkich pracach, które były wykonane. Wobec nasilenia prac terenowych, szczególnie w ostatnich miesiącach okresu sprawozdawczego, i z powodu rozproszenia terenów uprawnych po całej dzielnicy żydowskiej wynikły trudności przy organizowaniu stałych tygodniowych pogadanek. Obecnie już jest wyremontowany specjalny lokal wykładowy przy ulicy Elektoralnej 12, gdzie będą urządzane tygodniowe pogadanki.
W celu sprawnego kształcenia młodzieży została powołana do życia Komisja Szkolna do Spraw Przysposobienia Rolniczego. Komisja opracowała program pogadanek dla Przysposobienia Rolniczego oraz kosztorys i plan uruchomienia dzi[ałek?] szkolnych.
III. WYSYŁKA ROBOTNIKÓW ROLNYCH DO MAJĄTKÓW ZIEMSKICH
Inne przesłanki przeszkolenia rolniczego istnieją na terenach nieżydowskich. Obecne warunki pracy na wsi stwarzają możliwości, które nie istniały przed wojną. Zamierzano wysyłać do majątków nieżydowskich grupy młodzieży żydowskiej, która by pracując tam przez szereg miesięcy, nauczyła się rolnictwa. Każdą grupę prowadziłby instruktor rolny. Z przyczyn od Instytucji niezależnych zahamowano tę akcję w toku, pomimo że tysiące osób zwracały się z prośbą o wysyłkę do majątków. Niemniej jednak w porozumieniu z Wydziałem Pracy przy Radzie Żydowskiej wysłano kilka grup do różnych majątków373.
373 Z wyjazdów tych w dużej mierze korzystali działacze konspiracyjnych młodzieżówek: chaluce i betarowcy. Zob. Przewodnik, s. 476–477; D. Libionka, L. Weinbaum, Bohaterowie, hochsztaple-