RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Żydowska Samopomoc Społeczna w Warsz...

strona 984 z 1311

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 984


                  VI. [Warsztat] zabawkarski                     6 [uczestników]
                 VII. [Warsztat] ślusarski                         38 [uczestników],
razem uczestniczy do wymienionych warsztatów 142 wychowanków zakładów opiekuńczych. Z wymienionych warsztatów introligatorski, kwiaciarski oraz zabawkarski czynne są przy internatach, wszystkie inne mieszczą się w gmachu szkolnym przy ul. Stawki 36 jako część składowa Kursów Przysposobienia Rzemieślniczego Rady Żydowskiej. Warsztat stolarski zatrudnia wychowanków zakładów opiekuńczych wraz z innymi uczniami, natomiast kursy krawieckie I i II oraz ślusarski są prowadzone jako specjalne grupy dla wychowanków zakładów opiekuńczych, a to ze względu na inny poziom wykształcenia tych wychowanków.
Szczegóły co do prowadzenia kursów dla wychowanków zakładów opiekuńczych podane są w załączonym sprawozdaniu Kierownictwa odnośnego Referatu. Na tym miejscu należy podkreślić z całym naciskiem, że powodzenie całej akcji kształceniowej jest uzależnione od dodatkowych przydziałów żywności dla uczniów i uczennic, gdyż są oni na ogół bardzo wyczerpani i nie będą mogli pobierać nauki zawodu, jeżeli nie dostaną dodatkowego wyżywienia w ilości dostatecznej.
Dotychczasowe dodatnie wyniki akcji były dla Referatu bodźcem do uruchomienia dalszych kursów w trybie przyspieszonym. W ciągu miesiąca sprawozdawczego prawie zakończono przygotowania do uruchomienia następujących, dalszych kursów: konfekcji dziecięcej oraz robót stolarskich w nowo nabytym lokalu przy ul. Twardej 27, trykotarstwa ręcznego oraz pończosznictwa maszynowego w internacie przy ul. Dzikiej 3, konfekcji dziecięcej w Zakładzie przy ul. Stawki 11, ponadto przewiduje się powiększenie ilości uczestników kursu ślusarskiego. Dalsze kursy są w przygotowaniu.
Ponieważ organizacja i prowadzenie kursów nie może zaspokoić wszystkich potrzeb szkoleniowych, rozpoczęto, na razie na małą skalę, umieszczanie wychowanków Zakładów na termin do prywatnych warsztatów. Akcja ta ma być w czasie najbliższym znacznie rozszerzona.
Referat Szkolenia Zawodowego pośredniczył oprócz tego pomiędzy Wydziałem Kształcenia Zawodowego RŻ a Sekcją Pracy Społecznej Kobiet, przyczyniając się do umieszczenia na kursach RŻ chłopców [3] i dziewcząt, którymi opiekuje się wymieniona Sekcja; dotychczas umieszczono na kursach RŻ 27 osób podopiecznych Sekcji Pracy Społecznej Kobiet.
3. Na kursach gospodarstwa wiejskiego prowadzonych przez Sekcję Przewarstwowienia i Kształcenia Zawodowego wspólnie z Sekcją Pracy Rolnej ilość uczestników wynosiła w końcu miesiąca 36. Na podkreślenie zasługuje, że w miesiącu sprawozdawczym odbyło się zagospodarowanie działek przez uczniów kursu.
Poza prowadzeniem 9-miesięcznego kursu teoretyczno-praktycznego prowadzono w ciągu miesiąca czerwca dwa seminaria, mianowicie seminarium dokształcające dla instruktorek – wychowawczyń rolniczych zespołów dziecięcych oraz seminarium dla uczestników przysposobienia rolniczego II stopnia. Z tym ostatnim seminarium połączone zostało seminarium dla absolwentów K[ursów] G[ospodarstwa] W[iejskiego] prowadzone w miesiącach poprzednich samodzielnie.
Uczestnicy kursów i seminariów korzystali z czytelni książek rolniczych K[ursów] G[ospodarstwa] W[iejskiego]. W miesiącu sprawozdawczym książki czytelni zostały ostatecznie skatalogowane.