powierzchni 6730 m[e]tr[ów] kw[adratowych], między innymi – ogródek szkolny przy ul. Grzybowskiej 21. Akcja balkonowa objęła instrukcje, nasiona i rozsady oraz wykonanie 117 balkonów.
W dążeniu do wykorzystania każdego niezabudowanego skrawka ziemi w dzielnicy żydowskiej, celem jego zagospodarowania dla uzyskania płodów rolnych, względnie dla podniesienia stanu estetycznego i zdrowotnego dzielnicy żydowskiej, szczególny nacisk położono na zagospodarowanie
plantacji miejskich.
Plantacje miejskie objęły w poprzednich miesiącach pielęgnację drzewostanu ulic oraz zagospodarowanie warzywno-ozdobne wszystkich skwerów dzielnicy żydowskiej. W trakcie wykończenia są już następujące skwery: [3] plac Grzybowski, u zbiegu ulic Karmelickiej i Mylnej oraz Gęsiej i Zamenhofa i skwer przy Kramach Nalewkowskich. W trakcie pracy jest skwer na placu Muranowskim. Wszystkie skwery poza Muranowskim zostały zniwelowane, przekopane, zagrabione i ogrodzone za pomocą słupków i drutu. Na skwerach porobiono alejki i okrąglaki, przeznaczone dla publiczności, a w szczególności – dla dzieci. Na jednym ze skwerków, a mianowicie na Mylnej, urządzono nawet piaskownicę dla dzieci. Skwery przy ul. Zamenhofa i Mylnej są wyłącznie ozdobne. Tereny zostały obsiane tam trawą i porobiono rabaty kwiatowe; skwery zaś przy Kramach Nalewkowskich i pl. Grzybowskim mają trawniki jedynie na brzegach, w środku natomiast znajdują się warzywniki, na których są porobione różne figury. Praca na skwerach jest bardzo utrudniona ze względu na to, że publiczność nie wykazuje dostatecznego zrozumienia dla włożonego nakładu pracy i niejednokrotnie zadeptuje tereny.
Wszystkie prace na powyższych terenach i w wyżej wymienionych gospodarstwach zostały wykonane przez uczestników naszego
przeszkolenia rolniczego,
gospodarstwa te bowiem służą za teren zajęć praktycznych dla uczestników Przysposobienia Rolniczego I roku i II roku. Przysposobienie Rolnicze I roku obejmuje 61 osób, które w pewnej z góry ustalonej kolejności pracują przez 4 dni w tygodniu w różnych prowadzonych przez nas gospodarstwach; 1 dzień w tygodniu jest przeznaczony do pracy na własnych ogródkach działkowych, 6. zaś dzień w tygodniu przeznaczony jest na fachowe pogadanki oraz na powtórzenie zdobytych w ciągu tygodnia wiadomości praktycznych. Podczas wykonywania robót na terenach, specjalni instruktorzy udzielają teoretycznych wyjaśnień co do wykonywanych prac.
Przysposobienie Rolnicze II roku obejmuje 91 uczestników, którzy specjalizują się w następujących działach rolnictwa:
warzywnictwo gruntowe 40 osób
szklarnie i inspekty 15 [osób]
przeszkolenie rolnicze 12 [osób]
hodowla 10 [osób]
zielarstwo 6 [osób]
ogrodnictwo zdobnicze 6 [osób]
pszczelarstwo 2 [osoby]
Uczestników Przysposobienia Rolniczego II roku poza pracą w obranej przez siebie dziedzinie specjalizacji obowiązują seminaria, odbywające się co niedziela, na których odczytują przez siebie przygotowane referaty na tematy fachowe.