„Jugnt-Ruf”, nr 6 [1] 71
i zanikają wszystkie fałszywe postawy i ideologie. Taką [zanikającą] ideologię żydowskiej klasy robotniczej reprezentuje wyżej wymieniony pisarz „Cajt-Fragn”. Jemu i jego kolegom nie uda się niczego uratować z pomocą tak „mądrych” artykułów jak Dziwna orientacja… Ich los jest „przypieczętowany”.
* * *
Iran
Gdy przed rokiem z jednej strony Armia Czerwona, a z drugiej wojsko angielskie wmaszerowały na obszar Iranu, ogólna uwaga świata znowu przykuta została do tego pradawnego terytorium, które już przedtem wielokrotnie bywało areną różnych zbrojnych konfliktów i starć dyplomatycznych. Od tego czasu sytuacja w Iranie przeszła różne fazy rozwojowe, a teraz, kilka dni temu, gazety przyniosły nam najbardziej sensacyjną wieść, że Anglia odstępuje Związkowi Radzieckiemu cały obszar Iranu po zatokę Morza Perskiego.
Warto będzie bliżej zapoznać się z tym krajem, który zwie się Iran, by uświadomić sobie w krótkim zarysie, jakie polityczne i gospodarcze znaczenia ma on w tym momencie.
Nazwą Iran określany jest wyżynny kraj w południowo-zachodniej Azji, między rzeką Indus na wschodzie, Aram-Naharim (Mezopotamią) na zachodzie, Morzem Kaspijskim na północy i Oceanem Indyjskim na południu. Obszar 2 milionów 410 tysięcy kilometrów kw[adratowych] z ludnością liczącą 16 milionów ludzi. Tenże wyżynny kraj, Iran, otoczony przez łańcuchy górskie, ma pustynne i stepowe tereny oraz suchy, prawdziwie kontynentalny klimat.
[14] Pod względem politycznym tenże wyżej wspomniany wyżynny kraj, Iran, dzieli się na 3 państwa: dwa niezależne kraje, Persja i Afganistan oraz kraj, znajdujący się pod panowaniem brytyjskim – kraj Beludżó w. W publicystyce i prasie jako Iran przedstawiany jest nie cały ten wyżynny obszar, lecz wyłącznie Persja. Państwo to zajmuje zachodnią część wspomnianej wyżyny irańskiej. Na północnym wschodzie państwo to zajmuje część Armenii i Kurdystanu. Granicami naturalnymi Persji jest na południu zatoka Morza Perskiego, na zachodzie Persja sąsiaduje z Mezopotamią i Turcją, na północy graniczy z republikami radzieckimi Armenii i Azerbejdżanu, z Morzem Kaspijskim i sowieckim Turkiestanem, na wschodzie z Afganistanem. Terytorium Persji obejmuje milion 645 tysięcy kilometrów kwadratowych i jest zamieszkane przez 8 i pół miliona istnień, w tym 50 tysięcy Żydów.
Poza produktami gospodarczymi, jak również półfabrykatami, Persja ma wielkie bogactwa mineralne, które tymczasem są mało eksploatowane, należą [do nich]: żelazo, miedź, ołów, nikiel, węgiel i marmur, jak również źródła naftowe oraz kopalnie soli przy zatoce Morza Perskiego. Głównym produktem eksportowym Persji są różne oleje, benzyna, owoce, dywany, wełna, bawełna, jedwab i ryż. Handel perski z zagranicą przebiega przez miasta Reszt156i Mesched157w kierunku Związku Radzieckiego. Połączenia