RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 106 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 106


76 „Jugnt-Ruf”, nr 6 [1]

będzie mogła mieć własną, niezależną od nikogo politykę. Nasza ojczyzna będzie silna, gdy słowo »Polska«, zhańbione w ustach przedwojennych dyplomatów i wielkich ludzi, pomniejszone przez biurokratów do bezdusznego aparatu państwowego – znów przyjmie żywą treść, stanie się drogie dla milionów polskich robotników i chłopów.

    …wierzymy, że braterskie współżycie ukraińskiego i białoruskiego narodu i zrozumienie ze strony Związku Radzieckiego dla kwestii Polski doprowadzi do tego, że wyjaśnienie kwestii granic wschodnich znajdzie bardzo sprawiedliwe rozwiązanie.

    [18] …nowa Polska będzie silna, gdy nie będzie własnością kliki kombinatorów, tylko całego narodu. [Polska] nie będzie silna strachem i groźbą, lecz jako potężny sojusznik braterskich narodów”.

* * *

    W „Trybunie Wolności” czytamy:

    „Kto w III Rzeszy wzbogaci się w czasie wojny, ten umrze”.

     (z przemówienia Hitlera, 30 stycznia 1942 [r.])

    „Vereinigte Stahlwerke” w Düsseldorfie, największa spółka hutnicza w Europie, należąca do koncernu Hermanna Göringa175, oznajmia akcjonariuszom, że w bieżącym roku zostaną wypłacone dywidendy na sumę 28 milionów marek. To jeszcze nie całe zobowiązanie wyżej wymienionego przedsiębiorstwa, bowiem jeszcze większa kwota idzie na powiększenie kapitału zakładowego, który wynosi obecnie 360 milionów marek (notatka we „Frankfurter Zeitung” i DAZ z 19/3).

    W ten sposób Hitler proroczo przewidział także własną śmierć, bowiem jest on cichym wspólnikiem koncernu Hermana Göringa.

* * *

    „W fabrykach zbrojeniowych w Warszawie robotnicy zostali wezwani do zapisywania się ochotniczo do pracy w Niemczech. Apel ten przyniósł następujące rezultaty: w fabryce Dzwonkowskiego176zapisało się 5 ochotników, w fabryce „Sprawdziany”177aż 3 ochotników, a w fabryce „Brzno-Werke”178na Pradze – 7 robotników. W innych fabrykach również podobne liczby. Z wielkiego gniewu Niemcy w części fabryk zredukowali zatrudnienie, aby w ten sposób zmusić robotników, by wyjeżdżali do Niemiec”. („Barykada Wolności”).

* * *

    Radio bułgarskie przygotowuje opinię publiczną do wojny z Sowietami („Barykada Wolności”).