RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 130 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 130


100 „Awangarda Młodzieży”, nr 2(5) [3]

    Rząd polski, zamiast bronić Warszawy – wezwał całą ludność do opuszczenia stolicy. Ale lud Warszawy, zwłaszcza masy robotnicze – niedopuszczane do ostatniej chwili do udziału w rządach kraju – postanowiły, wraz z resztkami wojsk polskich, bronić miasta.

    Obrona była bohaterska. Bez dostatecznego uzbrojenia, bez lotnictwa, a później nawet bez wody i światła bronił lud Warszawy. Pomimo gwałtownego ognia artylerii niemieckiej, nie bacząc na nieprzerwane bombardowania lotnicze, wytrwała obrona Warszawy 3 tygodnie. Gdy miasto całe było w płomieniach, bez możliwości gaszenia pożarów, zdecydowano się poddać miasto. Obrona Warszawy wywarła ogromne wrażenie na całym świecie i zapisała się złotymi zgłoskami w historii walk o wolność. Tak zaprezentowały się masy pracujące Polski jej stolicy. Natomiast rząd polski jeszcze przed rozpoczęciem się obrony uciekł za granicę.

    Zważając na postępujący w szybkim tempie zabór ziem polskich przez Niemcy, zdecydował się rząd sowiecki roztoczyć swą wojskową opiekę nad zachodnimi częściami Ukrainy i Białorusi. Dnia 17 września przekroczyły wojska sowieckie granicę Polski i w krótkim czasie zajęły całą Ukrainę i Białoruś Zachodnią, witane wszędzie z radością, torpedując w ten sposób ewentualne plany zaborcze Niemiec w stosunku do ZSRR.

    Dnia 28 sierpnia [s]213po kapitulacji Warszawy udaje się Ribbentrop ponownie do Moskwy, a 6 października zostaje ostatecznie ustalona granica „interesów” między ZSRR a Niemcami. Na tym kończy się rozdział „Polska” i faszyzm niemiecki przygotowuje się do rozprawy z państwami Zachodu, które już od 3-go września znajdują się z nim w stanie wojny. Wyniki tej rozprawy oglądamy dziś już jako przeszłość – ale o tym w następnym numerze naszego pisma.


SZYKUJMY SIĘ DO MIĘDZYNARODOWEGO DNIA MŁODZIEŻY! [3]


KOMUNIKATY RADIOWE

Od dnia 23/8 do dnia 29/8

    Moskwa 23.8. W radio moskiewskim odczytano apel do robotników śląskich, wzywający ich do organizowania sabotażu i partyzantki. Poselstwo sowieckie w Londynie otrzymało depeszę z pozdrowieniami od związków robotniczych, chłopskich i studenckich.

    Londyn 23.8. Główne natarcie niemieckie na Leningrad zostało wstrzymane. Walki trwają w rejonie Nowogrodu i Kingiseppu214. Na Bałtyku zatopiły sowieckie jednostki 2 statki niemieckie, a na Morzu Czarnym 2 ścigacze i 2 statki, na trzecim wzniecając pożar.


Sprawy polskie

    Na miejsce Augusta Zaleskiego mianowano ministrem spr[aw] zagr[anicznych] Raczyńskiego215, ambasadorem Polski w Moskwie został prof. Kot. W Kanadzie orga-