RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 132 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 132


102 „Awangarda Młodzieży”, nr 2(5) [3]

Zamach na Lavala jest tylko częścią fali oporu, jaka przelewa się przez Francję. Masowe areszty trwają.

    Londyn 28.8. Po zmianie rządu rozkazał szach Iranu zaniechanie oporu. Niemcy ponowili żądania względem Turcji. Ambasador turecki w Berlinie wezwany został do kwatery głównej Hitlera na froncie wschodnim, gdzie zakomunikowano mu, że będą Niemcom potrzebne tureckie wody terytorialne. Agencja Tass221donosi o zamknięciu granicy turecko-bułgarskiej.

    [4] Dalszy ciąg komunikatów.

    Front wschodni. Na środkowym odcinku frontu trwa przeciwnatarcie oddziałów sowieckich pod dowództwem gen. Koniewa222. Osiągnięto lokalne sukcesy. Na żadnym odcinku frontu nie ma zmian zasadniczych. Próby ataku na Leningrad zostają odparte przy wielkich stratach wojsk niemieckich.

    Walki toczą [się] nadal w okolicy Kingisept. W północno-zach[odniej] Estonii trwają zacięte walki. Tallin (Rewel) broniony jest przez artylerię okrętów wojennych Sowietów. Walki trwają w okręgach Homla i Smoleńska. Dowództwo sowieckie zaprzecza wiadomościom o zajęciu przez Niemców miasta Wielkie Łuki. Na Ukrainie południowej trwa walka o przyczółki mostowe na zachodnim brzegu Dniepru. Sowiety wysadziły [w] powietrze olbrzymią tamę na Zaporożu – Dnieprostroj223.

    Ataki niemieckie na Odessę zostały po pewnej przerwie wznowione, lecz bezskutecznie.

    Londyn 29.8. wieczorem. Zamach na Lavala i Deata nie przestaje być ośrodkiem zainteresowania całego świata. Ranni znajdują się pod opieką lekarzy niemieckich. Zamachowiec Paul Colette224– komunista zeznał, że wstąpił do legionu antybolszewickiego z zamiarem dokonania zamachu.

    Z Paryża donoszą o licznych aresztowaniach członków legionu antysowieckiego. Front wschodni. Wysadzenie przez wojska sowieckie olbrzymiej tamy na Dnieprze dowodzi, jak skrupulatnie zostaje wykonany rozkaz Stalina niszczenia wszystkiego, co by się przydało wrogowi.

    Budowa „Dnieprostroju” trwała osiem lat. Kontrataki oddziałów gen. Koniewa na odcinku środkowym przybierają na sile. Niemcy zmuszeni są ściągnąć posiłki. Lotnictwo sowieckie skutecznie bombarduje Królewiec.

    Londyn 29.8. Trwają w dalszym ciągu walki na całym froncie. Mimo wielkiego nakładu sił nie udało się Niemcom posunąć naprzód na odcinku Leningradu. Na odcinku centralnym rozwija się coraz bardziej natarcie gen. Koniewa. Wysadzenie „Dnieprostroju”