RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 138 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 138


108 „Awangarda Młodzieży”, nr 6–7(9–10) [3]

    Zaś przed trzema miesiącami, gdy rozpoczęła się historyczna walka na wschodzie, gdy hitlerowcy, jak piraci, napadli granice Związku Rad, młodzież ta postawiła sobie za zadanie oświetlać wypadki i wyjaśniać sens gigantycznych zmagań dwóch światów, faszyzmu i socjalizmu. Od tego czasu organ młodzieżowy pod nazwą „AWANGARDA MŁODZIEŻY” ukazuje się regularnie.

    W tym okresie oświetlił nasz organ wiele problemów interesujących robotników żydowskich.

    Na łamach tej skromnej gazetki starano się podawać wiadomości sowieckiego i angielskiego radia oraz prostować i dyskredytować fałsz i obłudę hitlerowskiej prasy. „AWANGARDA MŁODZIEŻY”, organ żyd[owskiej] młodzieży marksistowskiej, uznał od pierwszego dnia swojego istnienia za swój cel budzić żydowską młodzież robotniczą z otępienia niewoli, nie pozwolić, aby dała się opanować apatii, przygotować ją do wielkich wydarzeń dziejowych, w których młodzież ta weźmie aktywny udział.

    [2] [Dlatego] więc „AWANGARDA MŁODZIEŻY” kreśli jasno i konsekwentnie, jakie powinny być zapatrywania na przyszłość, że dla wyzwolenia mas pracujących nie wystarczy zniszczyć hitleryzmu, lecz musi się wykorzenić kapitalizm i wraz z bohaterską Armią Czerwoną rozwinąć sztandar rewolucji we wszystkich krajach.

    „AWANGARDA MŁODZIEŻY” ma przed sobą wytknięty cel: wyjaśnić żydowskiej młodzieży pracującej znaczenie Palestyny dla mas żydowskich i specjalną rolę, jaką zorganizowany ośrodek robotniczy w Palestynie będzie musiał odegrać w związku z nadciągającymi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie, gdy będą się tam decydowały losy rewolucji ustroju radzieckiego.

    W dzisiejszych ponurych czasach okazało się, że ukazywanie się naszego pisma stało się po prostu potrzebą życiową i koniecznością dla młodzieży żydowskiej. Wydanie dziesiątego numeru jest świętem naszej młodzieży. W tych dniach świątecznych muszą wszyscy nasi towarzysze, przyjaciele i sympatycy pamiętać, że moralną bronią młodzieży w murach getta jest jej prasa. Musimy więc broń tę mocno dzierżyć w dłoni.

    „AWANGARDA MŁODZIEŻY” jest pochodni ą, która oświetla ciemne bezdroż a, po których kroczym y, aby móc pewnym krokiem zdążać do świetliste j, socjalistycznej przyszłośc i.


ZADANIA DZIEJOWE PROLETARIATU ŻYDOWSKIEGO

W PALESTYNIE

    W dobie obecnej, gdy masy żydowskie przeżywają najcięższe chwile w swych dziejach, gdy uwagę wszystkich skupiają wydarzenia na Wschodzie, gdzie ważą się losy ludzkości – zagadnienie palestyńskie zostało usunięte nieco na bok. A jednak, właśnie ze względu na toczące się wypadki, powinniśmy zagadnienie to wszechstronnie oświetlić, gdyż w obliczu dzisiejszych, o historycznym znaczeniu rozgrywek, będzie Żydowski Ośrodek Robotniczy w Palestynie miał do odegrania olbrzymią rolę nie tylko w życiu mas żydowskich, ale również w kształtowaniu przyszłego porządku społecznego na Bliskim Wschodzie.

    Palestyna jako czynnik gospodarczy już przed wojną zajmowała w życiu mas żydowskich poczesne miejsce. Półmilionowe osiedle żydowskie było przed wojną jednym ze świetlanych punktów w ponurym życiu uciemiężonych mas żydowskich w krajach kapitalistyczno-faszystowskich. Żydowska awangarda marksistowska oceniała pozytywnie znaczenie Palestyny i pomagała młodemu ośrodkowi robotniczemu