RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 17 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 17


Wstęp XIII

cjonował niemal jak ośrodek zagłady. Poza tym w „Undzer Weg” znalazł się obszerny materiał na temat gett na Lubelszczyźnie.

    Oprócz źródeł konspiracyjnych pilnie czytano i interpretowano oficjalną prasę okupanta w języku niemieckim, polskim i rosyjskim, np. „Deutsche Allgemeine Zeitung”12, „Krakauer Zeitung”13, „Warschauer Zeitung”14, „Frankfurter Zeitung”15, „Das Reich”16, „Nowy Kurier Warszawski”17, „Nowoje Słowo”18, rzadziej inne periodyki.

„Jugnt-Ruf” (żyd. Zew Młodzieży, gazeta w języku żydowskim)

Z tego tytułu zachowało się pięć numerów: 1 – 10 stron, 2 – 15 stron, 4 – 16 stron, 5 – 15 stron, 6 – 20 stron. Każdy ma inaczej opracowany tytuł: nr 1 – tylko pismem maszynowym, nr 2 – rysowany, perspektywiczny, techniką nakłuwania, nr 4 – rysowany, ale inaczej niż nr 2; nr 5 i 6 mają tytuły jednakowe, także rysowane, ale inne niż nr 4. Nr 1 jest przepisany na maszynie, pozostałe – odbite na powielaczu. Nr 1 nie ma uszkodzeń, nr 2 i 4 mają ubytki, dziury, wyżarcia, uszkodzenia narożników, ślady zawilgocenia i pleśni. Nr 5 i 6 mają niewielkie uszkodzenia i rdzawe ślady po zszywkach. Znajdujemy tu przedruki (w przekładach na j. żyd.) z „Awangardy Młodzieży” oraz informacje z „Trybuny Wolności”19, a także polemikę z „Cajt-Fragn”20. Wiadomości dotyczące Zagłady to w nr. 2 Z getta łódzkiego oraz Smutne pozdrowienia; w nr. 4Bez złudzeń i Nie tylko dla Komisji; w nr. 5 Pod okupacją hitlerowską i W getcie warszawskim; w nr. 6 A jeśli przyjdzie paść pośrodku drogi…, Pod hitlerowską okupacją i Z getta warszawskiego.

„Nasze Hasła” (gazeta w języku polskim)

Z „Naszych Haseł” zachowały się dwa numery: 1 – 9 stron i 3 – 10 stron. Obydwa są przepisane na maszynie, nr 1 – z interlinią 0,5, nr 3 – bez interlinii; także ich tytuły