RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 20 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 20


XVI Wstęp

Perec Opoczyński i Eliasz Gutkowski29. Znajdujemy tu artykuły „15 miesięcy cierpienia i bólu” oraz „Na ulicach” – ten ostatni w postaci satyrycznego reportażu.

„Undzer Weg” (żyd. „Nasza Droga”, gazeta w języku żydowskim)

Z „Undzer Weg” zachowały się dwa numery: jeden z nich ma 23 strony, drugi – tylko 4. Pierwszy z nich został odbity na powielaczu, ma bardzo duże ubytki, ślady zawilgocenia; tekst jest częściowo źle odbity, przesunięty; drugi numer przepisano na maszynie i także ma bardzo duże ubytki. Pierwszy numer ma stronę tytułową, z tytułem opracowanym graficznie, i ze spisem treści; na pierwszej stronie drugiego numeru tytuł jest wypisany czcionką maszynową, tylko z pewnym „pomysłem” graficznym. Relatywnie dużo materiału dotyczyło Zagłady: w nr [1] Męczennicy, Rok getta, Robotnik żydowski w getcie, Rady „Żydków” na prowincji, Dzieci na bruku, w nr. [2] Pod znakiem wyniszczenia.

„Nowe Tory” (gazeta w języku polskim)

Z „Nowych Torów” mamy jeden numer, o objętości 11 stron. Na kartach ślady zawilgoceń, niewielkie uszkodzenia. Jest to odbitka powielaczowa, w tym s. [2] została źle odbita.Według Kermisza redaktorem był Marek Majerowicz30, pomagali mu Szamaj Laufer31, Stefan Grajek, Szajndl Hechtkopf32. Zagłady dotyczyły dwa artykuły: Z nurtem dnia i Z chwili bieżącej.

Ber Borochow – człowiek i idea33

Twórca ruchu Robotników Syjonu urodził się w 1881 r. w Złotonoszy na Ukrainie. Dla jego formacji intelektualnej ważnych było kilka faktów. Po pierwsze więc miejsce i moment narodzin. Imperium rosyjskie przełomu wieków było areną rozruchów antyżydowskich, często inspirowanych bądź sterowanych przez władze. Oczywiście fala pogromów po śmierci cara Aleksandra II nie mogła mieć bezpośredniego wpływu na