RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 197 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 197


„Awangard”, nr 1 [4] 167

[nim] a rządem Churchilla. W swoim wystąpieniu po powrocie z Moskwy powiada on tak: „Jeśli Wielka Brytania nie będzie w przyjaznych stosunkach z Sowietami, Związek Radziecki sam określi przyszłość Europy…”.

    Powstaje pytanie: dlaczego Cripps myśli teraz o konieczności ścisłej współpracy z Sowietami i o niebezpieczeństwie tego, że Związek Radziecki sam określi przyszłość Europy? W takim razie słowa Crippsa oznaczałyby, że wszystkie dotychczasowe umowy i radosne wizyty brytyjskich przedstawicieli w Związku Radzieckim, wszystkie patetyczne deklaracje Churchilla były „jedynie kurtuazją”. W rzeczywistości Wielka Brytania nie zrobiła niczego konkretnego, by pomóc pokonać brunatny faszyzm, że płomienne deklaracje Churchilla i Roosevelta o stawieniu [do dyspozycji] Związku Radzieckiego całego swojego potencjału wojskowego i gospodarczego, były tylko pustymi frazesami. Przemowa Crippsa oznacza także, że poglądy, jakie ugrupowania obywatelskie i społeczno-demokratyczne rozpowszechniały w społeczeństwie, hasła o szczerej chęci Wielkiej Brytanii i USA dopomożenia Sowietom, to nic ponad iluzje. Te anglosaskie kraje naprawdę nie są jeszcze obiektywnie zainteresowane szybkim zakończeniem wojny, a już na pewno nie pełnym zwycięstwem Związku Radzieckiego. Stąd bierze się to, że wszystkie piękne zapewnienia dla Sowietów zostają na papierze.

    Cripps, mimo że angielski labourzysta, który swój interes narodowy i aspiracje stawia niewątpliwie ponad chęć, by Sowieci wyszli z obecnej wojny zwycięsko – jak przyjaciel Związku Radzieckiego nie zgadza się z fałszywą, niesprawiedliwą polityką rządu Churchilla. I oczywiście na tym gruncie powstała poważna różnica zdań, która spowodowała odwołanie Crippsa.

    Z dalszych słów Crippsa wynika, że Związek Radziecki aa[…]aa i doskonale zna prawdziwe znaczenie aa[…]aa krajów. Następnie deklaruje Cripps, że Stalin jest jeszcze w aa[…]aa zawrzeć umowę z Wielką Brytanią i Francją. To oznacza aa[…]aa państwa zachodnie aa[…]aa porozumienie i aa[…]aa nie mając wyboru zawrą aa[…]aa produkcję na wojenne aa[…]aa muszą walczyć przeciw aa[…]aa [6] To oświadczenie Crippsa po raz kolejny uświadamia całemu światu słuszność postępowania Związku Radzieckiego w tamtym czasie, zawarcia paktu z Niemcami, by zyskać na czasie i przygotować się do nieuchronnej konfrontacji z hitleryzmem, co b[…]b z równowagi wielkie rzesze prostych mas i powodowało niezadowolenie przywódców socjaldemokratycznych, którzy upatrywali w tym „największą zbrodnię w historii ludzkości”. To oświadczenie potwierdza jeszcze raz, że celem rządów brytyjskiego i francuskiego w tamtym czasie było postawienie Związku Radzieckiego twarzą w twarz z niemiecką machiną wojenną i w ten sposób odwrócić uwagę Niemiec od siebie, a jednocześnie zrealizować wieloletnie marzenie o rozbiciu Związku Radzieckiego.

    A Cripps doskonale zdaje sobie sprawę z roli Sowietów. Kiedy państwa sprzymierzone zwyciężą, Sowiety będą stanowić najpoważniejszą siłę europejską, która wojnę zakończy niewątpliwie wkroczeniem Armii Czerwonej do Berlina.

    Taka jest prawda o wyniku obecnej wojny – i dlatego anglosaskie imperializmy drżą, dlatego ociągają się z pomocą dla Związku Radzieckiego, dlatego mniej bombardują Niemcy niż w ubiegłym roku. Szykują się do walki z hitleryzmem dopiero w 1943 roku, ponieważ wierzą, że do tej pory Związek Radziecki się wykrwawi.

    Lecz bohaterska Armia Radziecka i miliony spragnionych wolności ludzi kalkulują inaczej: oni już dziś szykują się do decydującej walki z faszyzmem i nie mają najmniejszego