RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 200 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 200


170 „Awangard”, nr 1 [4]

* * *

Proces w Riom

    19 lutego w Riom rozpoczął się proces przeciwko francuskim oficjelom państwowym. Posądzani o doprowadzenie Francji do klęski na ławie oskarżonych znaleźli się: Daladier, Leon Blum, gen. [Gamelin], Guy La Chambre i Jacomet. Szósty oskarżony Pierre Cot uciekł „do Ameryki” – jak podaje niemiecka prasa z 20 lutego.

    Proces był przygotowywany od ponad dwóch lat, ale z różnych przyczyn wciąż go odkładano. Wpłynęła na to bez wątpienia opinia publiczna, mimo że Pétain starał się ją uciszyć. W końcu pod naciskiem hitlerowskiego protektora Pétain i Darlan zdecydowali się rozpocząć proces. Ale już sama nazwa procesu jest niespodzianką. Mamy nadzieję, że również dla hitlerowskich protektorów.

    Dla hitlerowców celem procesu było oskarżenie wyżej wymienionych francuskich osobistości o [wywołanie] antyniemieckiej hecy wojennej. Koniec końców oskarża się ich o złe przygotowanie Francji do wojny z Niemcami. Przypomina się tu historia o b[…]b. Zamiast wyklinać, błogosławi on. Charakterystyczne jest, że aa[…]aa jest według niemieckiej prasy aa[…]aa czeka protektorów Francji aa[…]aa.


[9] Z a[…]a prasy

    Niemcy. Dr Todt377

    W niedzielę 8 lutego w katastrofie lotniczej zginął podczas pełnienia żołnierskich obowiązków minister Rzeszy, generał major dr Fritz Todt.

    Nazwy urzędów, które dzierżył w swoich rękach: minister uzbrojenia i amunicji, generalny inspektor budowy dróg, generalny inspektor ds. wody i energii, kierujący praktycznie niemieckim budownictwem.

    Do września 1938 r. [wykończył] 4 tys. kilometrów autostrad, a 2 tys. km było w budowie.

    Podczas wojny rozszerzył swoje wpływy w dziedzinie pracy, aż skupił w swoich rękach wszystkie zadania techniki. (Warschauer Zeitung, 20 lutego)

    Wojna na wschodzie znów postawiła Organizację Todt przed nowymi zadaniami. Niekończąca się jest liczba kilometrów dróg i nowych mostów. Tę kolosalną pracę, jak również swoją działalność jako minister uzbrojenia i amunicji prowadził z niewielkim gronem pomocników. Był on bez wątpienia największym organizatorem w narodzie niemieckim. (z mowy Hitlera podczas ceremonii pożegnalnej w Berlinie)

    Śmierć Fritza Todta stanowi niepowetowaną stratę. Odejście generalnego inspektora ludzie z Organizacji Todta określają jako najcięższy cios, jaki mógł spotkać przemysł zbrojeniowy i wojenny. (W[arschauer] Zeitung, 10 lutego).