RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 226 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 226


196 „Proletariszer Gedank”, nr z 03–04.1941 [5]

* * *

[15] Polityczno-wojskowe wiadomości

    Napaść na Jugosławię

    6 kwietnia w dzień rozpoczęła się niemiecko-włoska napaść na Bałkany. Według angielskich doniesień niemiecki atak na Grecję od strony bułgarskiej miał się rozpocząć dzień, dwa po podpisaniu przez Jugosławię umowy w sprawie przystąpienia do paktu trzech. Przewrót w Belgradzie pomieszał jednak szyki niemieckiemu sztabowi generalnemu. Przygotowania trwały całe 10 dni i dopiero 6 rozpoczął się atak jednocześnie na Jugosławię i Grecję.

    Niemiecko-włoski atak został przeprowadzony z trzech stron: od strony Styrii, od strony Węgier i Bułgarii. Niemiecka prasa przygotowuje niemiecką ludność do powolnego przebiegu operacji ze względu na trudności geograficzne i złe szlaki komunikacyjne. W takich warunkach nie może być mowy o wojnie błyskawicznej.

    Pierwsze niemieckie komunikaty są bardzo powściągliwe. Zgiełk, który zazwyczaj towarzyszył niemieckim wojskowym operacjom, jest umiarkowany. W każdym razie pierwsze dni ataku nie przyniosły Niemcom sukcesów.

    Dzień przed rozpoczęciem ataku niemieckie oddziały wkroczyły na Węgry, wymuszając w ten sposób zgodę na przemarsz, na co węgierski premier dobrowolnie nie chciał się zgodzić. Po niemieckim akcie przemocy węgierski premier Teleki452popełnił samobójstwo.

    W Grecji i w Jugosławii skoncentrowana została potężna angielska zmotoryzowana armia, która bierze aktywny udział w walkach.

    Z terytorium Jugosławii zostały mocno zbombardowane miasta w niemieckim obszarze granicznym oraz na Węgrzech. Szczególnie mocno ucierpiała bułgarska stolica Sofia.

    Sowiecko-jugosłowiański pakt przyjaźni

    Tuż przed rozpoczęciem niemieckiego ataku w Moskwie podpisany został pakt o nieagresji i przyjaźni pomiędzy Rosją Sowiecką a Jugosławią. Według treści paktu obie strony zobowiązują się nie napadać na siebie, a w razie agresji ze strony państwa trzeciego – zachować przyjazne stosunki.

    Polityczne znaczenie tego tekstu nie zawiera się jednak w jego dosłownym brzmieniu, ale w momencie, w którym został on zawarty. Sowiecka Rosja wyraziła w ten sposób swój ostry sprzeciw wobec niemieckiego wkroczenia na Bałkany. Hitler szybko wyciągnął z tego wnioski i dlatego jeszcze przed agresją na Jugosławię skoncentrował ogromną armię na granicy niemiecko-sowieckiej.

    W związku z nowym niemieckim aktem agresji sowiecko-niemieckie stosunki zostały zaostrzone. Związek Radziecki stopniowo zawiesza swój eksport do Niemiec. Próba japońskiego ministra spraw zagranicznych, który starał się doprowadzić do