RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 256 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 256


226 „Proletariszer Gedank”, nr 5 [5]

Angielskie szerokie masy żyją już teraz w głębokim społeczno-psychologicznym kryzysie, kryzysie nieufności do sił bojowych imperium, do ich przywódców i ich strategii.

    Nastroje te objęły zarówno mieszczaństwo, jak i szerokie masy pracujące. Na sztandarach niemocy własnego państwa angielskie masy zobaczyły ponadludzkie bohaterstwo proletariackiego państwa i jego armii wyzwoleńczej, żelazną moc do ratowania całego pracującego świata przed krwawym władaniem faszystowskich bandytów, i już rozpoczął się proces otrzeźwienia angielskich mas, radykalny przełom w ich nastawieniu do władzy proletariackiej. Związek Radziecki stał się największą nadzieją angielskich mas. W tradycyjnie konserwatywnej Anglii bardzo rozwinięta jest waleczność [?]. Ruch radykalnych klubów robotniczych (w fabrykach) stał się masowy. Delegacja sowieckich prof[esjonalnych] stowarzyszeń na czele ze Szwernikiem490jest entuzjastycznie przyjmowana przez miliony angielskich robotników. Wizyta sowieckich wojskowych przekształciła się w ogromne masowe demonstracje angielskich mas ludowych z poparciem dla Związku Radzieckiego. Nawet ultrakapitalistyczne sfery, które czują się zagrożone pochodem państw osi, zostały teraz zmuszone do tolerowania sowieckiego sojusznika i nawet na papierze gotowe są do zawarcia z nim różnych kompromisów jako „nagrody za wspólną walkę”. Najpopularniejszą osobą w Anglii stał się bez wątpienia Cripps, ambasador w Moskwie, który ma szczególne zasługi w tworzeniu paktu sowiecko-angielsko-amerykańskiego. Kandyduje on teraz na wyższe stanowiska państwowe i możliwe jest, że je dostanie.

    Cripps występuje zdecydowanie za programem jak najściślejszej angielsko-sowieckiej współpracy. We wszystkich jego ostatnich artykułach i przemowach przewiduje jako rezultat końcowy wojny zwycięstwo Związku Radzieckiego i wkroczenie [3] Armii Czerwonej do Berlina. Związek Radziecki w wyniku swojego zwycięstwa będzie rządził całą Europą wschodnią, południową i środkową. Będzie jedną z decydujących sił politycznych na świecie. Przyszłość Anglii zależy od tego, czy w należyty sposób zwiąże się ze Związkiem Radzieckim.

    Hitlerowska prasa alarmuje, że już zostało podpisane porozumienie pomiędzy Związkiem Radzieckim a Anglią, które stawia całą Europę po wojnie pod władaniem Związku Radzieckiego. Brunatni przywódcy przewidują bolszewizację Anglii jako rezultat wojny.

    Także w Stanach Zjednoczonych następuje przełom w masowych nastrojach. Jeszcze niedawno Związek Radziecki nie był szczególnie popularny wśród szerokich warstw. Teraz panują tam entuzjastyczne nastroje wobec Armii Czerwonej, a także wobec państwa proletariackiego. Sowiecki ambasador Litwinow stał się w Ameryce Północnej jedną z najpopularniejszych osób. Po konferencji w Rio de Janeiro prosowieckie nastroje gwałtownie wzrosły w Ameryce Południowej. Powstały tam towarzystwa przyjaciół Związku Radzieckiego, które rozrastają się do ruchów masowych. Większość północnoi południowoamerykańskiej młodzieży wykazuje aktywne prosowieckie sympatie.

    Jesteśmy w przededniu nowej epoki społecznej masowej radykalizacji, zarówno w Anglii, jak i po drugiej stronie Atlantyku, gdzie przed wojną perspektywy społecz-