238 „Proletariszer Gedank”, nr 5 [5]
nieszczęśników. Futra już dawno zabrano, ale skazani na śmierć siedzą dalej zamknięci w więzieniu. Mówi się, że kobiety i dzieci wkrótce uwolnią, mężczyzn jednak wywiozą do obozu pracy przymusowej w Treblince497, gdzie ich los jest już i tak przesądzony.
Żydowskie getto w Warszawie tonie w zepsuciu, samowoli i rozpadzie. Jest zdumiewającym owocem na drzewie okupanta. Zadziwiające jest tylko, że w takich nieludzkich warunkach żyje zwarta grupa ludzi ludu, niezłamanych, pełnych nadziei i wiary. W zahartowanej sile tej grupy leży też przyszłość, [wiara,] że w dniu, który nadejdzie, na zaśmierdziałych ruinach zniszczonego getta znów odrodzi się, nowe, jasne żydowskie życie.
* * *
Na frontach
Na froncie wschodnim systematyczne sowieckie ataki zmusiły niemiecki sztab do zaangażowania do walk tych rezerw, które były przygotowywane do ofensywy wiosennej. Na front centralny i na południe rzucił on ciężkie siły, aby przerwały sowiecki przemarsz. W ciągu ostatniego tygodnia za cenę ciężkich strat częściowo mu się to udało. Sowiecka ofensywa nie została jednak przerwana, jest ona dalej prowadzona i jak wynika z ostatnich doniesień – w najbliższym czasie można spodziewać się nowych dużych operacji Armii Czerwonej.
Armia Czerwona zanotowała znaczące sukcesy pod Leningradem, gdzie pierścień wokół oblężonego miasta został przerwany. Droga dla nowych posiłków jest otwarta i w związku z tym wzrasta nacisk na niemieckie pozycje zarówno z samego Leningradu, jak i z zewnątrz.
Nie mniejsze są także sukcesy na moskiewskim odcinku frontu. Niemcy nadzwyczajnie silnie umocnili się wokół miasta. Rżew498, Wiaźma, Briańsk, Kursk stanowią centrum wrogiego oporu. Armia Czerwona prowadzi operacje otoczenia tych centrów oporu, wdzierając się głęboko w nieprzyjacielski front. Mimo że Rżew i Wiaźma nie są jeszcze zajęte, Armia Czerwona operuje [15] daleko na zachód od tych miast w okolicach Smoleńska i Witebska. Według ostatnich wiadomości sowieckie oddziały przeszły przez granicę z Białorusią i znajdują się już około 120 kilometrów od dawnej polskiej granicy. Głęboko wcięte kliny zagrażają mocno niemieckim liniom łącznikowym i zaopatrzeniu. Pomiędzy Rżewem a Witebskiem czerwonoarmiści przejęli transport [składający się] z 400 całkowicie załadowanych ciężarówek i 20 nowych armat, zabijając przy tym 1200 niemieckich żołnierzy z konwoju. Sowieckie ataki na tym terenie prowadzone są przy pomocy silnych oddziałów spadochroniarzy i oddziałów narciarskich.
Front na odcinku moskiewskim nie stanowi w żadnym razie jednolitej linii. Rżew jest odcięty ze wszystkich stron. Na południowym i północnym zachodzie od Wiaźmy w niemiecki front wbite zostały dwa długie i potężne kliny. Hitler nie szczędzi ofiar, aby utrzymać te dwa punkty, ponieważ w momencie, gdy one upadną, zachwieje się nieuchronnie cały niemiecki front centralny. W okolicach Briańska i Kurska sytuacja też jest poważna, mimo że niebezpieczeństwo oblężenia nie jest tam aż tak duże.
Na południu Armia Czerwona prowadzi dwie operacje: z Charkowa w kierunku Dniepropietrowska i ogólnie Dniepru, i z Taganrogu wzdłuż Morza Azowskiego. Duże