RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 340 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 340


Słownik terminów

AJDC (American Joint Distribution Committee, ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Pomocy), potoczna nazwa „Joint” – żydowska organizacja charytatywna założona w 1914 r. w USA. Joint prowadził aktywną działalność w getcie warszawskim, do końca grudnia 1941 r. legalnie, potem w podziemiu, dostarczając do getta przesyłki żywnościowe i zasiłki pieniężne, a także wspierając działalność konspiracyjną.

Akcja (Aktion), akcja deportacyjna, akcja likwidacyjna, akcja wysiedleńcza – w terminologii okupacyjnej operacja niemiecka mająca na celu całkowite lub częściowe zniszczenie skupiska ludności żydowskiej przebywającej na terenie miasta, miasteczka, wydzielonej dzielnicy (getta), obozu itd., połączona z terrorem, ze znęcaniem się nad ludźmi, z selekcjami, grabieżą, konfiskatą i zniszczeniem mienia, zbiorowym mordowaniem ludzi już podczas tej operacji, a kończąca się całkowitym uśmierceniem mieszkańców w ośrodkach zagłady lub w miejscach straceń. Największą akcją likwidacyjną było wymordowanie ludności getta warszawskiego pomiędzy 22 lipca a 21 września 1942 r.

Arbeitsamt (niem.) – Urząd Pracy w Urzędzie Szefa Dystryktu, który zarządzał żydowską siłą roboczą. Sprawował nadzór nad Batalionem Pracy dostarczającym robotników do pracy przymusowej.

Aryjczyk, aryjski – terminy te pochodzą z sanskrytu, od słowa „arya” – szlachetny. W XIX w. powstało pojęcie rasy aryjskiej, propagowane przez H.S. Chamberlaina. „Najczystszymi” Aryjczykami miały być ludy nordyckie, czyli germańskie, „wyższe” zwłaszcza od „rasy” semickiej. Mimo że naukowa antropologia odrzuciła te teorie, dla Hitlera stanowiły „uzasadnienie” eksterminacji Żydów i Romów. W ślad za propagandą hitlerowską terminy te upowszechniły się w znaczeniu: nie-
Aryjska strona – termin używany przez administrację niemiecką dla części Warszawy znajdującej się poza gettem. W ślad za propagandą hitlerowską termin ten wszedł w powszechne użycie.

Blok Antyfaszystowski – polska organizacja żydowska powstała w marcu 1942 r. w getcie warszawskim, stanowiąca porozumienie lewicowych syjonistów i komunistów. W skład bloku nie weszła żydowska partia robotnicza Bund.

Blok Pracującej Palestyny – blok wyborczy organizacji syjonistycznych skupiający przede wszystkim Poalej Syjon-Prawicę, a także w różnym czasie inne organizacje, np. Hitachdut, Ha-Szomer ha-Cair, He-Chaluc. Od-Żyd, nieżydowski. 1931 r. był dominującą siłą w ruchu syjonistycznym w Polsce.