RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Prasa getta Warszawskiego: Poalej Sy...

strona 59 z 368

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 59


„Jugnt-Ruf”, nr 4 [1] 29

    Tam podnosi Lenin swój głos przeciw imperialistycznej rzezi narodów. Jeszcze przed wojną światową prowadził walkę przeciw demokratycznym reformistom z II Międzynarodówki. W czasie wojny wystąpił z całą swą współczującą duszą rewolucjonisty przeciw bb[…]bb patriotycznym przywódcom II Międzynarodówki. Rzuca wówczas w świat hasło: „Przemieńcie wojnę imperialistyczną w bój przeciw kapitalizmow i. Jeśli już wojna, to niech to będzie wojna przeciw kapitalistycznemu panowaniu, za socjalizm. W rzeczywistości nie jesteśmy pacyfistami, jesteśmy wrogami wojen imperialistycznych. Zawsze jednak mówiliśmy, że jest bezsensem, gdy proletariat odmawia prowadzenia takich rewolucyjnych wojen, które są możliwe, i przyszłość pokaże, że są one potrzebne dla interesów życia socjalnego”.

    Od 1915 do 1917 roku Lenin znajduje się w Szwajcarii. Wraz z przywódcami ruchu rewolucyjnego z różnych krajów Europy organizuje manifestacje antywojenne w Zimmerwald i Kiental65.

    Kiedy w marcu 1917 r. kończy się cierpliwość rosyjskich mas, kiedy armia i flota buntują się przeciw carskiemu tronowi i niszczy go, zmuszając cara abdykacji, kiedy wybucha rewolucja – Lenin wraca do Rosji.

    Zaraz po przybyciu na peron na schodach wagonu Lenin wygłasza swą pierwszą mowę rewolucyjną, w której wzywa wprost do walki za dyktaturę proletariat u. Mowa ta otwiera nowy rozdział w ruchu rewolucyjnym. 7 kwietnia 1917 r. „Prawda”66 publikuje słynne tezy bolszewickie Lenina, w których żąda między innymi: „by Rząd Tymczasowy natychmiast zawarł pokój bez aneksji i przekazał władzę radom robotniczochłopskim i wprowadził dyktaturę proletariacką. Poza tym [by] rozwiązał policję, armię i ministerstwa, znacjonalizował ziemię, zlikwidował banki, zaprowadził kontrolę nad produkcją, zaopatrzył społeczeństwo w żywność itd.”

    Z dnia na dzień rośnie popularność Lenina i jego haseł na obszarze wielkiej Rosji. Liczba zwolenników bolszewików wzrasta bez przerwy. Lenin silnie zwalcza mieńszewików i SR-owców za ich zdradziecką koalicję z burżuazją. Hasło „cała władza rady robotników, chłopów i żołnierzy” zostaje rzucone na Rosję.

    Rząd Tymczasowy Kiereńskiego67 zaczyna prześladować bolszewików. Za [wydanie] Lenina wyznacza nagrodę w wysokości 20 000 rubli.

    [5] Lenin ucieka do Finlandii. Jednak w październiku aa[…]aa Petersburga. Dlatego przejęcie władzy przez proletariat aa[…]aa 7 listopada bolszewicy przy wsparciu aa[…]aa marynarzy przejmują władzę w swe ręce i stawiają Lenina aa[…]aa jako przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych, pierwszy aa[…]aa rząd robotników i chłopów.

    Praca Lenina zaczyna się dopiero od nowa. W nieludzko ciężkich aa[…]aa interwencją i blokadą, wojny domowej i zewnętrznej, głodu a[…]a Lenin wykazał niesamowitą odwagę i zdolności manewrowania przy znajdowaniu wyjścia z najbardziej splątanych