RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. I

strona 238 z 575

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 238


Jak wynika z zestawienia, w podanych przez nas lokalach szkolnych można objąć
nauką od 28 100 do ponad 30 000 dzieci. W lokalach wynajętych od Zarządu Miejskiego można umieścić 11 800 dzieci, w lokalach wynajętych od właścicieli prywatnych [od] 16 300 do 18 200 dzieci. W wypadku opróżnienia lokali wskazanych w grupie ostatniej, zarówno miejskich, jak i prywatnych, będziemy w stanie objąć dalszych 11 000 dzieci.


                                                         Uwagi Patronatu
Liczba nauczycieli odpowiednia dla uruchomienia szkół w wyżej wymienionych
lokalach znajduje się w naszej ewidencji. Patronat prosi o zastrzeżenie dostatecznej liczby lokali dla dzieci byłych publicznych szkół powszechnych. Patronat uruchomi w nich szkoły z językiem wykładowym polskim i odpowiednim programem nauk judaistycznych.
Jesteśmy w posiadaniu ramowych budżetów, opracowanych dla poszczególnych tu
podanych lokali szkolnych. Budżety przewidują wydatki na utrzymanie lokali, personelu nauczycielskiego, higienicznego, lekarskiego, technicznego itp. oraz wpływy z opłat administracyjnych ze strony rodziców. Budżety różnią się zależnie od lokalu i dzielnicy. Są wśród nich zarówno budżety deficytowe, jak i samowystarczalne oraz dochodowe.
Średni koszt nauki dziecka wynosi (zależnie od lokalu) od zł 75 do zł 100 rocznie.


[1] Aneks nr 8[a]


                                                         Protokół
z zebrania założycielskiego Rady Szkolnej dla szkół żydowskich w Warszawie395


Obecni. Przedstawiciele:
    1) Patronatu nad szkołami publicznymi powszechnymi;
    2) Patronatu nad narodowo-społecznymi szkołami polsko-hebrajskimi;
    3) „Tarbutu”;
    4) „Szul-Kult”;
    5) „Jawne”.
Posiedzenie otwiera radna pani R[achela] Sztajn, która pozdrawia zgromadzonych
i wyraża swoją radość w związku z powstaniem Żydowskiej Rady Szkolnej w obecnych trudnych czasach w naszym życiu. Pani Sztajn proponuje pana J[akuba] Zylberberga396 na sekretarza zgromadzenia. Propozycja ta zostaje jednogłośnie przyjęta.
Pani radna Sztajn w krótkich słowach przedstawia prace i starania, z którymi związane było utworzenie Żydowskiej Rady Szkolnej. Proponuje przeczytanie uzgodnionego projektu. Po jego przeczytaniu napływają następujące poprawki:



395 Zob. dok. 38.
396 Jakub (Jankiel) Zylberberg (1889–1943), mgr filozofii, nauczyciel w Szkole Powszechnej nr 138, działacz partii syjonistycznej Hitachdut, przed wojną opublikował pracę: Szkolnictwo powszechne w Austrii pod rządami socjal-demokratów (austriacka szkoła podstawowa), Warszawa 1935. W getcie był współpracownikiem „Oneg Szabat” i także zajmował się sprawami szkolnictwa, przed wojną i podczas okupacji mieszkał przy ul. Nowolipie 21 m. 5. Zob. Ludzie i prace „Oneg Szabat”, s. 3 (tu błędnie został zidentyfi kowany i opisany jako inna osoba); dok. 37; ARG II 234 (Ring. II/109).