RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. I

strona 243 z 575

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 243


    B. Ognisko domowe grupujące element jednorodny z jednego domu lub bloku
domów.
[2] Organizacja. Podstawową jednostką jest ognisko domowe. Pewna liczba ognisk
domowych tworzy ognisko blokowe. Ogniska blokowe grupują się w ogniskach obwodowych opartych o ognisko zasadnicze. Wszystkie ogniska podlegają jako jednostka Patronatowi Opieki nad dziećmi i młodzieżą, będącemu autonomiczną sekcją Towarzystwa Opieki. Patronat jest autonomiczny pod względem programu gospodarczego i wewnętrznej organizacji. Podporządkowany jest Towarzystwu Opieki pod względem prawnym i reprezentacyjnym.
Program obejmuje zajęcia z zakresu wychowania moralnego, praktycznego, higieny oraz dożywianie. Opracowanie programu szczegółowego i kontrola jego wykonania należy do Komisji Programowej Patronatu.
Zarząd spoczywa w rękach Komisji Gospodarczej, w skład której wchodzą kierownicy ognisk obwodowych blokowych zasadniczych oraz fachowcy desygnowani przez Patronat.
Finanse. W zakresie finansowym przewidziana jest w zasadzie samowystarczalność. Dopuszczalna jest pomoc ze strony Komitetów Domowych oraz organizacji społecznych. Budżety są opracowane dla poszczególnych ognisk, zatwierdzane przez Komisję Gospodarczą odpowiedzialną za ich wykonanie.


[1] Aneks nr 11


                         Do
                         Pana Prezesa Rady Żydowskiej w Warszawie


Przedstawicielstwo nauczycieli byłych publicznych szkół powszechnych, reprezentujące nauczycieli tego typu szkół warszawskich, jak i spoza Warszawy, przebywających w chwili obecnej na terenie Warszawy, zwraca się do Pana Prezesa Rady Starszych przy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej o:
    1. Jak najszybsze uruchomienie szkolnictwa powszechnego, względnie uruchomienie punktów opieki wychowawczej nad dzieckiem żydowskim i zatrudnienie wszystkich nauczycieli byłych szkół publicznych.
    2. Zatrudnienie nauczycieli na innych placówkach pracy Gminy Żydowskiej do
czasu uruchomienia szkół względnie punktów wychowawczych.
    3. Wypłacenie niezatrudnionym doraźnych zasiłków.
    4. Objęcie należną opieką emerytowanych nauczycieli.
Dezyderaty nasze uzasadniamy w sposób następujący:
Wyżej wymienieni są nauczycielami byłych publicznych szkół powszechnych, którzy utrzymywali swe uposażenie z dwóch źródeł: a) skarbu państwa i b) funduszów komunalnych.
Ostatnie pobory ze skarbu państwa otrzymali we wrześniu 1939 r[oku], z funduszów samorządowych w sierpniu tegoż roku. Od tego czasu przeważająca większość jest bez zatrudnienia i znajduje się w bardzo krytycznym położeniu.
Wszyscy z małymi wyjątkami mają średnio po 15 lat pracy w służbie publicznej
i w myśl ustaw mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego bądź odprawy.
Z chwilą utworzenia Dzielnicy Żydowskiej Rada Starszych Gminy Żydowskiej została