RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Getto warszawskie, cz. I

strona 264 z 575

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 264


[26] Podobnie jak komplety na poziomie szkół średnich, kursy techniczne
i medyczne liczą się z możliwością uznania ich po wojnie za równoważne z medycyną i politechniką.
Po stronie polskiej istnieją np. kursy sanitarne oficjalne445, a faktycznie tajna
medycyna, na których wykładają profesorzy uniwersytetu, byli wykładowcy wydziału medycznego uniwersytetów. Mają nadzieję, że po wojnie policzy się słuchaczom lata studiów jak normalne studia na medycynie.
Na podobnych szansach czy iluzjach wyrosła idea stworzenia kursów medycznych.
W maju 1941 [roku] spółdzielnia wykładowców otrzymała koncesję, subwencję,
lokal i poparcie Gminy na otwarcie kursów medycznych. Władze niemieckie udzieliły pozwolenia na zorganizowanie „kursu przysposobienia sanitarnego do walki z epidemią” i pod tą firmą czy płaszczykiem powstają one i przez 1 rok udowodniły swoją pełną żywotność, celowość i wartość. Przewodniczący Gminy osobiście interesuje się bardzo żywo losami tej uczelni, udziela subwencji na skrypta oraz stypendia dla słuchaczy (10), a Wydział Zdrowia, którego kompetencji podlega bezpośrednio kurs, udziela wszelkich możliwych ułatwień i udogodnień, stawiając do dyspozycji szpitale, kliniki, ambulatoria, prosektoria i narzędzia.
Zorganizował ten kurs docent Wydz[iału] Med[ycyny] Uniw[ersytetu] Warsz[awskiego] dr Cwajbaum446, który kieruje nauką i administracją. Najważniejsi wykładowcy to prof. Hirszfeld, bakteriolog i spec[jalista] epidemiolog, b[yły] prof[esor] Politechniki Warszawskiej Centnerszwer (fizyka), b[yły] docent Uniw[ersytetu] Krak[owskiego] dr Lachs447 ([che]mia) oraz docent Cwajbaum (histologia). Inne przedmioty [prowadzone] są albo przez lekarzy, albo nauczycieli szkół [wyższych] lub b[yłych] asystentów uniwersytetu i klinik uniwersyteckich. Urzędowy lekarz niemiecki, dozorujący pracę gminnego Wydziału Zdrowia448. Wykłady odbywają się: teoretyczne w lokalu b[yłego] gimnazjum Collegium, pomieszczeniu Urzędu Pracy, a praktyczne w laboratoriach i prosektoriach szpitali na Lesznie i Stawkach oraz [w] laboratorium chemicznym Wydziału Zdrowia.
[27] Na razie uruchomiono pierwszy kurs, obejmujący pierwsze dwa lata nauki na
Wydziale Medycyny. Kurs ma już dziś trzy równorzędne grupy po 60 słuchaczy, czyli ma już 180 słuchaczy, a czwarta grupa jest w toku organizowania się. Przewiduje się ukończenie całego materiału naukowego na trzech kursach w ciągu trzech lat.                                                                                                           Pomoce naukowe są bardzo skąpe, nie można marzyć o tym, aby urządzić laboratorium dla słuchaczy, są tylko demonstracje w prosektoriach i laboratoriach, a na wykładach posługują się profesorzy tablicami ilustracyjnymi. Specjalnie brak pomocy



445 Mowa o legalnie działającej Prywatnej Szkole Zawodowej dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego pod kierownictwem docenta Jana Zaorskiego, a w rzeczywistości tajnym Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego.
446 Juliusz Zweibaum (1887–1959), biolog i histolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Medycznej w Warszawie.
447 Jan Hilary Lachs (1881–1942), profesor chemii fizycznej i nieorganicznej Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie.
448 Zdanie niedokończone, być może autor chciał podkreślić, że Niemcy nadzorowali kursy medyczne przy okazji kontroli Wydziału Zdrowia RŻ, który sprawował nad tymi kursami pieczę.