RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Ostatnim etapem przesiedlenia jest ś...

strona 97 z 250

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 97


90 Ośrodek zagłady Chełmno nad Nerem (Kulmhof am Nehr) [1]

1.

a) 1942, Warszawa-getto. Jakub Grojnowski [Szlamek (Szlomo), właśc. Szlama Ber Winer1], Relacja pt. "בֿקעי יקסװאָנױרג ןרבק-גנאַװצ םענופֿ תודע-תיבֿג" [„Świadectwo przymusowego grabarza Grojnowskiego Jakuba”], Izbica Kuj[awska], Chełmno. Autor z Izbicy Kujawskiej, wywieziony 5.01.1942 r. do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem, pracował przy kopaniu grobów i rozładowywaniu ciał z samochodów-komór gazowych, opisuje organizację masowej zagłady Żydów i Cyganów; uciekł z obozu 19.01.1942 r.


[1] Świadectwo przymusowego grabarza Jakuba Grojnowskiego. Izbica Kuj[awska], Chełmno.

W poniedziałek, tzn. 5 I 1942, żandarmi w Izbicy2 wezwali członków Judenratu, żądając ludzi do pracy; oświadczyli, że rozkaz ten w odróżnieniu od lekceważonych, jak to określili, przez Żydów rozkazów Arbeitsamtu3, musi być niezwłocznie wykonany. Rozkazali wyjść na korytarz i w międzyczasie sporządzili listę z nazwiskami około 40 mężczyzn, między nimi starych i chorych. Potem z powrotem zawołali Żydów i rozkazali przyjść również porządkowemu Kahału4. Dali mu listę około 40 osób i rozkazali im przyjść jeszcze tego samego dnia do żandarmerii. Tym, którzy przyszli, odebrano dokumenty i puszczono ich wolno. Rozkazali stawić się we wtorek 6, o godzinie 7 rano, z łopatami albo szpadlami i wziąć ze sobą chleba na dzień. Powiedziano im, że praca jest przewidziana na 1–2 dni, a potem ich odeślą. Byłem wśród tych 40 mężczyzn.

Znam nazwiska niektórych żandarmów: 1. porucznika Johane. 2. Meistera ᵇ[…]ᵇ5 3. żandarma volksdeutscha Schmalza. Było ich siedmiu. Jestem przekonany,