114 Rozdział 4. Getto warszawskie – dzieci [14]
Na dzień 23.X. zadłużenie to zmniejszyło się i wynosi zł 708,20, również na podstawie luźnej kartki.
Kasowość prowadzona jest w ten sposób, że różnicę między przychodem a rozchodem kasy księguje się na spłatę zadłużenia i w ten sposób księga kasowa nigdy nie wykazuje salda i jest zawsze wyrównana. Nie odpowiada to jednak faktycznemu stanowi rzeczy, gdyż jak zostało ustalone, czego zresztą kierownik nie negował, niekiedy zadłużenie faktycznie ulega powiększeniu i odwrotnie, pomimo że z księgi kasowej wynika co innego. Tłumaczy się to tym, że nie wszystkie kredyty i nie wszystkie spłaty zostają z dnia ich zaistnienia przeprowadzone przez księgi.
Wynika z tego, że generalnym wierzycielem Punktu jest nie kto inny jak sam kierownik, a [5] zapiski w księgach mają znaczenie tylko formalne.
Księgi wierzycieli nie prowadzi się.
Znalazłem plik rachunków niezaksięgowanych.
Przeglądając księgę kasową za czas od 1 października rb. znalazłem pozycję pod datą 20.X.[19]41 „Pranie bielizny” zł 109,80.
Do Centosu Punkt odprowadza gotówkę w granicach 10 gr od posiłku.
9. Zakup i zużycie produktów:Punkt zakupuje we własnym zakresie: marmoladę, masło, sacharynę, krople octowe oraz częściowo warzywo i opał. Dostawcą prawie wszystkich produktów jest pracownik honorowy Punktu Goldzac. Dostawą produktów dla Punktu zajmuje się również magazynier.
Zużycie opału raportuje się w okrągłych cyfrach 70 kg węgla dziennie oraz 2 kg drzewa. 16.X.[19]41 raportowano 85 kg węgla, a 17.X.[19]41 75 kg przy niejednolitych jadłospisach i odmiennej frekwencji
10. Księgowość:
Punkt prowadzi następującą księgowość:
ks[ięgę] kasową prowadzi ją kierownik
[księgę] magazynową [prowadzi ją] magazyn[ier]
zeszyt podręczny magazy[nowy] [prowadzi ją magazynier]
listy obecności (ostatnio nie są prowadzone)
wykazy stanu magazynu prowadzi je magazyn[ier]