Rozdział 4. Getto warszawskie – dzieci [14] 179
należy zalecenie to traktować jako ogólne) oraz zaprowadzenie kontroli opłat, w postaci książki kontowej dzieci, ze wskazaniem nazwiska i imienia dziecka oraz rodziców wzgl[ędnie] opiekuna, adresem, wysokości opłaty, przy czym książka ta powinna zawierać rubryki, do których należy wpisywać poszczególne miesiące, a obok każdego miesiąca datę wpłaty oraz nr kwitariusza. Po ułożeniu stosunków z Patronatem zalecam, by w księgach i raportach Punktu ujawniono tylko to co Patronat faktycznie świadczy na jego rzecz ze swoich funduszy, za które uważam: składki członkowskie, dochody z imprez, ofiar jednorazowych etc. Nie należy uważać za dochód Patronatu, ani dochodu z ogniska, ani też dochodu z ogrodu, który jest integralną częścią posesji, natomiast należy uważać za świadczenie Patronatu czynsz dzierżawny od ogrodu, o ile oczywista takowy został przez Patronat zapłacony.
Mówiąc o Patronacie uważam za nieodzowne nadmienić, iż nie widzę żadnego celu w gromadzeniu zapasu gotówki. W moim pojęciu, jeżeli nie ulepszyć jakość posiłków, to obowiązkiem Patronatu jest przynajmniej zakupić zapas produktów wtedy, kiedy tendencja na wolnym rynku jest nieco słabsza. W przecho[wy]waniu gotówki nie widzę żadnego celu
Warszawa, dnia 4 lutego 1942 r.
N. Kirszenbaum
Kontroler
[7]
eUzupełnienie do raportu z dnia 5.II. 1942 w sprawie zużycia węgla.
W uzupełnieniu w[yżej] wymienionego raportu niniejszym oświadczam, że na punkcie nr 118 pracuję od 6.XII. 1941 r., nic mi przeto nie wiadomo o przyjmowaniu, magazynowaniu i zużyciu węgla do tego czasu. Nasuwa mi się jednak przypuszczenie, że raportując zużycie węgla zamiast w rzeczywistości zużytego drzewa, podawano znacznie mniejsze liczby gdyż podawano kg węgla jako kg drzewa, co jest zupełnie niesłuszne gdyż drzewa zużywa się 50–70 procent więcej niż węgla. W wyniku podobnego raportowania saldo paliwa powinno być znacznie niższe.
6.II. 1942 Warszawae
Z poważaniem
[podpis nieczytelny]