202 Rozdział 4. Getto warszawskie – dzieci [14]
ogniskach dla małych dzieci, świetlicach przy punktach dla uchodźców, w „kącikach” domowych i dzielnicowych, w szkołach, w Szpitaliku itd. (ogółem w ok. 100 placówkach opiekuńczych).
2. Centralna impreza rozrywkowa dla dzieci w sali „Femina”, Leszno 35 (ewent[ualnie] w razie potrzeby i możności w sali „Eldorado”, Dzielna 1 oraz w sali przy ul. Siennej 16 dla dzieci południowej).
3. Zabawy na placach i w ogródkach („Cyrk wędrowny”, występy artystów itp.).
4. wszystkie lokale placówek opieki nad dziećmi mają być tego dnia specjalnie udekorowane pracami dzieci, odpowiednimi hasłami i w miarę możliwości– zielenią.
5. Każde dziecko powinno by otrzymać na ten dzień specjalną ładną kokardę lub choćby ozdobny, papierowy kwiatek, ewent[ualnie] – w miarę możności – chorągiewkę lub żetonik.
II. Specjalna akcja opiekuńcza
1. W „Dniu Dziecka” powinien we wszystkich placówkach opieki nad dziećmi odbyć się posiłek świąteczny, dzieci powinny dostać dodatkowe żywienie i paczki ze słodyczami.
2. Tego dnia, lub wcześniej, powinna się odbyć druga z kolei akcja zbierania żebrzących dzieci z ulic i kierowanie ich do Izb Zatrzymań i do Pogotowia Opiekuńczego „CENTOS”.
III. Propaganda
1. Dnia 3-go maja br. (w sobotę) w godz[inach] popołudniowych wielkie przedstawienie dziecięce pod hasłem „Dzieci Dla Dorosłych”. Program (śpiew chóralny, tańce, inscenizacje, komedyjki) wykonają dzieci z placówek opiekuńczych. Program poprzedzą dwa krótkie przemówienia pp. Prez[esa] Gepnera i dra Bermana285.
2. Powinny ukazać się przed „Dniem Dziecka” 1–2 afisze – wstęgi z odpowiednimi sloganami do rozlepiania na murach, w urzędach, instytucjach itp.
3. We większych bardziej uczęszczanych lokalach powinny się ukazać specjalne plakaty rysowane.
4. Odezwa zawierająca informację o całokształcie opieki nad dziećmi oraz o zdobyczach „Miesiąca Dziecka” – do wszystkich Komitetów Domowych i działaczy.
5. Artykuły i notatki w „Gazecie Żydowskiej”286