RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Kolekcja Hersza Wassera

strona 272 z 409

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 272


Rozdział 6. Getto warszawskie – gospodarka i zaopatrzenie [33] 249

W bardzo licznych wypadkach robotnicy żydowscy zatrudnieni są w zastępstwie robotników aryjskich, jednak otrzymają oni jedynie 80 procent taryfowego wynagrodzenia. Byłoby pożądanym zarówno w interesie pracujących, jak i dla dalszego podniesienia wydajności pracy, aby pracodawcy otrzymali uprawnienia wypłacania pełnowartościowym pracownikom 100 procent wynagrodzenia taryfowego.

Wreszcie jest rzeczą pilną realizacja opracowanego przez Władze od szeregu miesięcy planu utworzenia Ubezpieczalni Społecznej dla Dzielnicy Żydowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb robotników, zatrudnionych na gospodarczo ważnych placówkach.

Inicjatywa przedsiębiorców niemieckich urządzenia dużych warsztatów wytwórczych, jak i inicjatywa żydowska zakładania warsztatów wytwórczości eksportowej rozbija się często z powodu braku odpowiednich pomieszczeń. Należy rozpatrzyć możliwość oddania do użytku wytwórczości Dzielnicy odpowiednich gmachów poza Dzielnicą, do których robotnicy żydowscy udawaliby się zamkniętymi kolumnami.

Wniosek dla Rady Żydowskiej.

Rada Żydowska winna podjąć już teraz kroki umożliwiające wciągnięcie dalszych mas ludności do procesu pracy i przesunięcie pewnej części robotników z pierwszych grup do dalszych. Największa trudność leży w niemożności utrzymania się robotnika i jego rodziny z pracy taryfowej. Nawet gdyby dezyderaty wymienione poprzednio były uwzględnione, to Rada Żydowska zmuszona będzie podjąć następujące akcje:

a) Akcja dożywiania:

Zakład Zaopatrywania Dzielnicy Żydowskiej będzie musiał przy rozdziale [9] produktów żywnościowych w wielkiej mierze uwzględnić potrzeby robotników, pracujących w grupach wg stawki taryfowej, oraz ich rodzin. Tak samo organizacje kuchen ludowych będą musiały dostarczać robotnikom tej grupy i ich rodzinom tanie posiłki.

Poza tym nasza organizacja opieki społecznej winna nastawić się na opiekę i pomoc dla rodzin robotników pracujących. Należy pomyśleć o półinternatach i żłobkach dla dzieci kobiet pracujących.

b) Opieka lekarska:

Do czasu utworzenia Ubezpieczalni Społecznej dla Dzielnicy Żydowskiej winny instytucje Zdrowia i Szpitalnictwa zorganizować opiekę lekarską dla robotników i ich rodzin.

c) Szkolnictwo zawodowe:

Można przewidzieć dalszy wzrost robotników w dziedzinie odzieżowej, stolarstwa i metalowej. Nasze kursy zawodowe winny swoją organizację przystosować do masowego szkolenia kadr robotniczych młodzieży i dorosłych i przystosować je