Słownik skrótów i terminów częściej występujących w tekście 353
też szmugiel, wykorzystując fakt, że graniczył on ze znajdującymi się poza gettem katolickim cmentarzem Powązkowskim i cmentarzem ewangelicko-augsburskim. Z tego powodu cmentarz wyłączono z obszaru getta przy zmianie jego granic w grudniu 1941 r.
Gestapo (Geheime Staatspolizei) – tajna policja polityczna w III Rzeszy.
Gęsiówka – popularna nazwa założonego w połowie 1941 r. na terenie getta, przy ul. Gęsiej 24, Aresztu Centralnego dla Żydów. Kierowano tam głównie osoby nielegalnie przebywające poza gettem. Dwukrotnie – 17 listopada i 15 grudnia 1941 r. – na terenie więzienia miały miejsce egzekucje więźniów skazanych na śmierć za opuszczenie getta.
Gmina – zob. Rada Żydowska
Joint – zob. AJDC
Judenrat – zob. Rada Żydowska
Jüdische Hilfskomitee (JHK) – zob. Żydowski Komitet Opiekuńczy Miejski
Karta meldunkowa – zob. Meldekarte
Karta pracy – zob. Arbeitskarte
Kenkarta – dowód tożsamości obowiązujący w Generalnym Gubernatorstwie od pierwszej połowy 1942 r., zastąpił polski dowód osobisty.
Kolumna dezynfekcyjna – grupa przeprowadzająca w getcie dezynfekcję w ramach walki z chorobami zakaźnymi. Kolumna składała się z 18 pracowników sanitarnych (12 Żydów i 6 Polaków), dezynfektora niemieckiego, lekarza polskiego i żydowskiego. Kolumny były eskortowane przez policję granatową i Żydowską Służbę Porządkową.
Komitet Domowy – podstawowa forma samorządu w getcie warszawskim, skupiająca mieszkańców jednego budynku mieszkalnego i prowadząca w jego ramach m.in. działalność samopomocową. Komitety domowe wywodziły się z ochotniczych jednostek obrony przeciwlotniczej organizowanych w poszczególnych blokach mieszkalnych w czasie obrony Warszawy we wrześniu 1939 r. W momencie zamknięcia getta na jego terenie znalazło się 2 tys. komitetów domowych.
Kuchnie ludowe (społeczne) – kuchnie organizowane przez żydowskie organizacje opiekuńcze, w których mieszkańcom getta wydawano darmowe lub nisko odpłatne zupy. Pierwsze kuchnie zorganizowano już w okresie oblężenia Warszawy. W kulminacyjnym momencie działania kuchni ludowych, w sierpniu 1941 r., w getcie wydawano 128 tys. zup dziennie.
Kwarantanna – miejsca, w których czasowo izolowano mieszkańców getta w ramach walki z chorobami epidemicznymi. Do kwarantanny trafiali też wszyscy docierający do getta uchodźcy i przesiedleńcy.
Meldekarte (niem. karta meldunkowa) – dokument wydawany przez Urząd Pracy i potwierdzający zatrudnienie, zapewniając tym samym zwolnienie od pracy przymusowej.
„Miesiąc Dziecka” – powszechna zbiórka charytatywna na rzecz placówek opieki nad dziećmi przeprowadzona przez Centos w getcie warszawskim w sierpniu 1940 i jesienią 1941 r.
„Nowy Kurier Warszawski” , popularnie zwany gadzinówką – niemiecki dziennik propagandowy wydawany w czasie okupacji w języku polskim. Do sierpnia 1944 r. drukowany w Warszawie, potem w Łodzi.
Obozy pracy przymusowej– obozy tworzone na terenie Generalnego Gubernatorstwa: od