RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Wrzesień 1939. Listy kaliskie. Listy...

strona 326 z 424

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 326


316 Wstęp

Felicja Frenzel (biuralistka)75. Skupiska przesiedleńców płockich, w których nie znaleźli się znajomi działaczy warszawskich, nie nawiązały z nimi kontaktu i nie korzystały z ich pomocy.

Najpóźniejszy ślad funkcjonowania Komitetu Ziomkostwa Płockiego pochodzi z 25 czerwca 1941 r. – wysłano wtedy ostatni list z Bodzentyna do Warszawy76. We wrześniu 1941 r. zmarł jeden z jego założycieli, Fiszel Fliderblum77. Dalsze losy zarówno Komitetu jako organizacji, jak i jego członków są nieznane.

Listy płockie w Archiwum Ringelbluma

Kontakty między działaczami Komitetu Ziomkostwa Płockiego a współpracownikami „Oneg Szabat” wynikały, jak można się domyślać, z zaangażowania w pracę społeczną w ramach ŻSS i spotkań w warszawskiej siedzibie przy ul. Tłomackie 5. Dwa dokumenty wskazują na datę powstania odpisów. W dok. 31, zawierającym dwa listy z Żarek, pod pierwszym listem umieszczono adnotację „22.IV.1941, przepisane”, a pod drugim datę „1.5.1941”. Sądząc z treści listu, był on napisany wcześniej niż na przełomie kwietnia i maja, toteż wymienione daty oznaczają raczej daty sporządzenia odpisów. Z kolei w dok. 20 (list z Drzewicy z 14 marca) pod listem figuruje data „20.VIII.1941”, która ewidentnie została umieszczona tam przez kopistę.

Część listów płockich z ARG została wpisana do jednego kopiariusza i posiada oprócz osobnej paginację ciągłą (2–74). W kopiariuszu tym znajduje się również relacja Józefa Piotrkowskiego z Lubienia78. Jest to jedyny przykład tego typu kopiowania w „Oneg Szabat”, gdyż zazwyczaj każdy dokument miał osobny odpis79.