RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Wrzesień 1939. Listy kaliskie. Listy...

strona 337 z 424

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 337


Dokumenty [5] 327

warunkach. W ubiegłym tygodniu transport Płocczan liczący 1000 osób, który był już przeznaczony i zakwaterowany w Wierzbniku41, został wysiedlony również do Bodzentyna w liczbie 800 osób, tak że razem jest nas tu wysiedlonych z Płocka

1500 osób, co stanowi 25% ludności żydowskiej Płocka.

Wobec takiej ilości wysiedleńców i wobec braku mieszkań niemożliwością jest wszystkich w mieszkaniach zakwaterować, gdyż są to małe domki drewniane, w małej izdebce są ulokowani [s] 10–17 osób, tak że ok. 500 osób pozostało w synagodze, gdzie nie ma miejsca dla takiej ilości ludzi. Połowa tej liczby zmuszona jest nocować pod gołym niebem.

Do chwili przybycia wysiedleńców z Płocka w Bodzentynie znajdowało się

200 uchodźców z Łodzi i innych miast, którzy korzystali z opieki tut[ejszej] Gminy, jak również pokaźna liczba miejscowych biedaków, która korzysta z publicznych funduszów. [2] Gmina tutejsza zorganizowała dla wysiedleńców kuchnię, która wydaje dziennie 1500 obiadów i racje chleba od 15–20 dkg, przy czym obiady są płatne od 10–20 gr. Liczą[c] się z miejscowymi cenami, Gmina tut[ejsza] nie będzie w stanie na dłuższą metę sprostać temu zadaniu. Nadmieniamy, że Płocczanie zostali wysiedleni bez bagażów, bez obuwia, bez odzieży i bez gotówki. Już teraz znaczny odsetek Płocczan nie jest w stanie zapłacić tej minimalnej opłaty i przeto pozbawieni są tej jedynej ciepłej strawy, co fatalnie wpływa na tak już dotychczas wyczerpany stan zdrowia setek matek, dzieci i starszych osób, które, niestety, muszą głodować i przysparzać coraz większą śmiertelność. Ilość wypadków śmierci na tut[ejszych] wysiedlonych Płocczan wynosi już 50 osób. Element wysiedleńców, który znajduje się w Bodzentynie, stanowi najbiedniejszą część naszej ludności.

Wobec grozy sytuacji i stanu beznadziejnego zwracamy się do Sz. P. z gorącym apelem oraz błagalną prośbą o niezwłoczne przyjście nam z pomocą w postaci: gotówki, odzieży, bielizny, obuwia, koców, sienników oraz środków leczniczych.

Wierzymy niezłomnie, że nasza prośba błagalna będzie wysłuchana i otrzymamy rychłą należytą pomoc.

Komitet wyłonił spośród siebie Zarząd w osobach:

1) Przewodniczący Dr Bluman J.

2) Sekretarz Ajzyk J.

3) Członek Cytryn H.

4) ” Askanas J.

5) ” Horowitz J.

6) ” Inż. Rubin J.

Sekretarz: /–/ J. Ajzyk Przewodniczący: w z. /–/ H. Cytryn