RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Tereny wcielone do Rzeszy: Okręg Rze...

strona 260 z 308

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 260


Prowincja śląsk (Górny Śląsk Wschodni) (Provinz Schlesien – Ost-Oberschlesien) [48] 235

7. Wydział Administracyjny

Wydział Administracyjny, który jak wcześniej wspomniano, znajduje się na etapie reorganizacji, zajmuje się tymczasowo jedynie sprawami personalnymi. Po ustaleniu przez Wydział jego statutu w jednym z kolejnych „Biuletynów” przedstawimy szczegółowo jego zadania.

8. Wydział Pracy

Wydział powołuje do życia, tam gdzie to konieczne, gminne wydziały pracy, które pozostają po jego kontrolą. Do zakresu działania Centralnego Wydziału Pracy oraz jego filii lokalnych należą:

a) praca przymusowa, b) praca odpłatna,

c) praca w rolnictwie,

d) zmiana struktury społecznej30, e) pośrednictwo pracy.

Ad a) Centralne Biuro Pracy wyznacza rodzaj i zakres pracy obowiązkowej poprzez negocjacje z instytucjami uprawnionymi do powoływania Żydów do pracy. Uzgadnia z odpowiedzialnymi władzami warunki oraz zasady racjonalnego powoływania Żydów do pracy obowiązkowej. Ustala tok postępowania w przypadku niestawienia się w pracy, a także opracowuje ogólne wytyczne w zakresie zastępstw, zwolnień z obowiązku pracy, wysokości odliczeń za zastępstwo w pracy i innych kwestii dotyczących pracy przymusowej.

Ad b) Wydział Pracy ubiega się u władz o zapewnienie Żydom odpłatnej pracy w formie robót publicznych oraz innych prac pożytku publicznego. Wydział zajmuje się także poszukiwaniem innych możliwości pracy dla ludności żydowskiej.

Ad c) Wykorzystując doświadczenie zdobyte w zakresie pracy w rolnictwie Wydział będzie ubiegał się o wprowadzenie tego rodzaju pracy w każdej gminie. [6] Podjęte zostaną starania o stworzenie warunków do uprawy warzyw, a także innych produktów rolnych.

Ad d) Wydział zajmie się także zmianą struktury społecznej ludności żydowskiej. Celem ostatecznym tej zmiany jest dopasowanie struktury ekonomiczno-socjalnej ludności żydowskiej z jednej strony do potrzeb krajów, do których [przesiedleni] mieliby ewentualnie wyemigrować, z drugiej zaś strony do zmienionych warunków egzystencjalnych w naszym okręgu. Cel ten realizowany jest przez pracę w rolnictwie, a także inne prace organizowane przez Wydział oraz kursy dla młodzieży i dorosłych, które mają za zadanie przygotowanie ludności żydowskiej do nowych i produktywnych zawodów.