RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Tereny wcielone do Rzeszy: Okręg Rze...

strona 276 z 308

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 276


Prowincja śląsk (Górny Śląsk Wschodni) (Provinz Schlesien – Ost-Oberschlesien) [48] 251

Haputtreuhandstelle Ost, w oparciu o § 5 zarządzenia z dnia 12 czerwca 1940 roku („Reichsanzeiger” Nr. 139/40) wydało rozporządzenie z dnia 3 kwietnia 1940 roku, uchylone już i zastąpione przez obecnie obowiązujące DRUGIE ROZPORZĄDZENIE Haupttreuhandstelle Ost o zaspokojeniu roszczeń przeciwko komisarycznie zarządzanym przedsiębiorstwom w przyłączonych obszarach wschodnich (AO Nr.

5) z dnia 19 czerwca 1940 roku, Ranz. Nr. 141 z 19.6.1940 r.

Rozporządzenie to zawiera następujące dyspozycje: I. Ograniczenia w wypłacie:

§ 1

Zarządcy komisaryczni mogą pokrywać wszelkie zobowiązania wynikające z osobowych i rzeczowych stosunków prawnych tylko o tyle, o ile przewidują to poniższe przepisy.

II. Nowe zobowiązania.

§ 2

Zarządcy komisaryczni mają zaspokajać żądania pieniężne i inne roszczenia, które stały się prawnie wymagalne po wprowadzeniu zarządu komisarycznego. To samo dotyczy należności i innych roszczeń za dostawy i pracę, świadczone na rzecz zarządzanego przedsiębiorstwa (części przedsiębiorstwa, majątku) w czasie zarządu komisarycznego, nawet gdyby będące ich podstawą umowy przedtem zostały zawarte.

Zarządcy komisaryczni mają spłacać należności publiczno-prawne, a przede wszystkim podatki i daniny wszelkiego rodzaju, które stały się płatne po wkroczeniu wojsk.

O ile według niniejszych przepisów mają być zaspokajane żądania i roszczenia, o tyle udziela się ogólnego zezwolenia na egzekucje do zajętych, wzgl[ędnie] komisarycznie zarządzanych majątków.

III. Dawne zobowiązania wobec obywateli niemieckich.

§ 3

Zarządcy komisaryczni mają pokrywać wierzytelności, resp[ektując] roszczenia wierzycieli, obywateli niemieckich, które powstały przed 1 października 1939 roku, według poniższych przepisów, o ile ci zamieszkują albo mają siedziby zarobkowe w Wielkiej Rzeszy (włącznie z przyłączonymi obszarami wschodnimi i Protektoratem Böhmen i Mähren55). Niemieckimi obywatelami są:

1) obywatele niemieccy, którzy już przed włączeniem obszarów wschodnich mieli obywatelstwo niemieckie;

2) Niemcy, którzy do 1 września 1939 r. mieli obywatelstwo gdańskie i dlatego wg § 2 ustawy o włączeniu Wolnego Miasta Gdańska do Rzeszy Niemieckiej z dnia 1 września 1939 r. (RGBl I, S. 1547) i wg okólnika Minister-