RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Generalne Gubernatorstwo Relacje i d...

strona 334 z 764

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 334


286 Dystrykt radomski [89]

[15) z 24.01.1940 r., o zakazie wypieku białego pieczywa i wyrobów cukierniczych]

Obwieszczenie

W myśl Rozporządzenia Pana Szefa Dystryktu Radom z dnia 10 stycznia

1940 r. wszystkim piekarzom żydowskim oraz przedsiębiorstwom żydowskim, które dotychczas wypiekały białe pieczywo, towary cukiernicze, ciastka i podobnego rodzaju artykuły, zostało wzbronione używanie mąki dla innych celów niż do wypieku chleba żytniego.

Niezastosowanie się do powyższego zarządzenia grozi grzywną do 10 000 zł oraz karą więzienia lub jedną z tych kar, przy czym przedsiębiorstwo ukarane może być zamknięte.

Nadmienia się, że powyższe zarządzenie dotyczy również osób prywatnych, którym zostaje zakazany wypiek z pszennej mąki.

Prezes Rady Starszych

Gminy Żydowskiej w Piotrkowie

Piotrków, dnia 24 stycznia 1940 r.


[16) z 24.01.1940 r., o obowiązku noszenia opaski z „gwiazdą syjonistyczną” (osoby powyżej 10. roku życia)]

Obwieszczenie

W myśl § 1 rozporządzenia Pana Generalnego Gubernatora z dnia 23 listopada 1939 r. i zarządzenia z dnia 13 grudnia 1939 r. (Anordnungsblatt für Stadt und Landkreis Petrikau234nr 9 z dnia 23 grudnia 1939 r.) wszyscy Żydzi na terenie Piotrkowa, mający ukończone lat 10, obowiązani są nosić na prawym rękawie ubioru i wierzchniego ubioru biały pasek o szerokości co najmniej 10 cm, zaopatrzony w gwiazdę syjonistyczną w kolorze niebieskim wielkości 8 cm, grubości belek 1 cm. Opaska winna być mocno przyszyta.

W tych dniach zostało przez Władze ujawnione, że nie wszyscy Żydzi na terenie miasta Piotrkowa stosują się do powyższego rozporządzenia i z tego powodu zostały nawet dokonane przez władze policyjne aresztowania i winni będą postawieni przed Sądem Specjalnym.

Zarząd Gminy Żydowskiej w Piotrkowie przypomina ludności żydowskiej
o obowiązku ścisłego stosowania się do wyżej przytoczonego rozporządzenia Władz i uprzedza, że osoby niepodporządkowujące się powyższemu rozporządzeniu narażają się na surową odpowiedzialność karną.

Piotrków, dnia 24 stycznia 1940 r.