RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Generalne Gubernatorstwo Relacje i d...

strona 350 z 764

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 350


302 Dystrykt radomski [90]

Uwagi ogólne:

Podsumowując powyższe sprawozdanie, musimy podkreślić wielkie trudności, na które natrafiamy przy sprawowaniu opieki społecznej nad Żydami. Trudności te mogą tłumaczyć następujące fakty:

1. Gospodarcza ruina społeczeństwa żydowskiego.

2. Zarząd komisaryczny nad najważniejszymi przedsiębiorstwami przemysłowymi, które należały do Żydów, takimi jak fabryki „Woli Krzysztoporskiej” i fabryka chemiczna, firma „Panel”, młyn „Warszawianka”, huta szkła „Feniks”, oczyszczalnia spirytusu, tartak, [7] młyn Goldbluma, firma Pacanowski i syn, firma Goldfrajd itp. Gmina żydowska nie ma najmniejszej nadziei, że będzie mogła w jakikolwiek sposób wywierać wpływ na wymienione firmy.

3. [Brak] lepiej sytuowanych osób, które pokrywały dużą część podatków gminnych i których teraz nie ma w mieście i w ogóle nie wiadomo, gdzie się znajdują.

4. Szkody wojenne, jak również różne rekwizycje w dużej mierze zmniejszyły żydowski stan posiadania, a w pewnych przypadkach całkowicie go zrujnowały.

5. Niektóre duże domy żydowskie zostały spalone. Z pozostałych domów wła-

ściciele nie mają żadnych wpływów.

6. Kontrybucje, które żydowska ludność musiała płacić, w dużej mierze osłabiły zdolności płatnicze podatników.

7. Osoby wolnych zawodów (adwokaci, inżynierowie itd.) oraz urzędnicy są

teraz zupełnie bez zajęcia.

8. Wyraźne oddzielenie rzemiosła od handlu, które jest projektowane i wprowadzane w życie, grozi niebezpieczeństwem zlikwidowania setek żydowskich placówek gospodarczych i miejsc pracy.

9. a[...]a [Dochody?] z uboju rytualnego, które stanowiły dużą część wpływów

[gminy], przestały istnieć246.

Z wyżej wymienionych faktów jasno wynika, w jak ciężkich warunkach przychodzi gminie żydowskiej w Piotrkowie prowadzić działalność związaną z opieką społeczną w takiej mierze, jakiej wymaga obecny czas. Powstała wielka dysproporcja między potrzebami a możliwościami realizowania tych potrzeb. Bez pomocy z zewnątrz jest to zadanie niewykonalne.

[podpis nieczytelny]

[tłum. z j. żyd. Sara Arm]