Wstęp XLI
połączyć fragmenty w jedną całość. Ponadto pod ziemią papier uległ poważnemu zniszczeniu. Porównanie odpisu z ARG z oryginalnym egzemplarzem „II Rocznika”, który zachował się bez ubytków, pozwoliło na uporządkowanie tekstu oraz uzupełnienie niektórych braków.
W zbiorach AŻIH znajduje się również drugi egzemplarz innego dokumentu z ARG: sprawozdanie z działalności Komitetu Pomocy Uchodźcom i Biednym przy RŻ we Włoszczowie za rok 194071. Tym razem mamy do czynienia z dwoma równoprawnymi oryginałami: tekst w obu jest niemal identyczny (różnice dotyczą układu tekstu na stronie oraz pojedynczych, nieistotnych wyrazów), pisany na tej samej maszynie i na tym samym papierze. Dokument zawiera ponadto pięć wklejek z dwunastoma fotografiami. Egzemplarz ARG został przesłany w marcu 1941 r. z Włoszczowy do dyrektora AJDC w Krakowie Izraela Falka. Do zbiorów ARG trafił więc przez kontakty współpracowników „Oneg Szabat” z AJDC. Drugi egzemplarz Rada we Włoszczowie przekazała Komitetowi Opiekuńczemu Powiatowemu ŻSS w Jędrzejowie. Przechował go do 1943 r. dr Henryk Beer, członek KOP i kierownik szpitala żydowskiego w Jędrzejowie. Po likwidacji getta Beer ukrywał się krótko u Feliksa Przypkowskiego (znanego lekarza i astronoma), u którego pozostawił egzemplarz sprawozdania. Syn Feliksa, Tadeusz Przypkowski72, w 1951 r. przekazał go do ŻIH. Na stronie tytułowej opisał historię tego dokumentu. Egzemplarz ten zachował się w bardzo dobrym stanie technicznym, w odróżnieniu od egzemplarza z ARG, w którym brak kilku stron, góra niemal każdej z zachowanych kartek jest ucięta, fotografie zaś są podarte i zamazane. W niniejszym tomie uzupełniono braki tekstu oraz opublikowano fotografie z lepiej zachowanego egzemplarza73.
Nieco inaczej przedstawia się sytuacja z dokumentem AJDC: sprawozdaniem z podróży inspekcyjnej Artura Reinberga (inspektora AJDC) w dniach 15–22 czerwca 1941 r. do miast dystryktu radomskiego. Dokument ten w ARG jest bardzo zniszczony, podarty, z wieloma ubytkami. Niemożność kompletnego odczytania go sprawiła, że w Inwentarzu ARG został potraktowany jako dwa dokumenty o niejasnym pochodzeniu. Okazało się jednak, że w zespole akt ŻSS przechowywanym w AŻIH znajduje się oryginał tego sprawozdania, zachowany w doskonałym stanie technicznym74. Dzięki temu w niniejszej edycji można było udostępnić omawiane sprawozdanie w wersji kompletnej75. Przy tej okazji wyszło na jaw, w jaki sposób zespół „Oneg Szabat” uzyskiwał kopie dokumentów ŻSS: odpis znajdujący się w ARG jest kopią przez kalkę oryginału z zespołu akt ŻSS.