RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Generalne Gubernatorstwo Relacje i d...

strona 714 z 764

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 714


Słownik terminów

Aguda (Agudas Isroel) – żydowska partia ortodoksji religijnej, założona w 1912 r. W Polsce międzywojennej odgrywała dużą rolę. Z powodu niechęci do akcji opozycyjnych wobec rządu cieszyła się poparciem władz państwowych.

American Joint Distribution Committee, AJDC (Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Pomocy), potoczna nazwa Joint – żydowska organizacja charytatywna założona w 1914 r. AJDC prowadził aktywną działalność w getcie warszawskim, do końca grudnia 1941 r. legalnie, potem w podziemiu, dostarczając do getta przesyłki żywnościowe i zasiłki pieniężne, a także wspierając działalność konspiracyjną.

Aryjska strona – termin używany przez administrację niemiecką dla części miasta znajdującej się poza gettem, określanym jako żydowska dzielnica mieszkaniowa. Termin ten był powszechnie używany również przez Żydów.

Baudienst (Służba Budowlana) – organizacja pracy przymusowej dla Polaków na terenie GG. Powoływano do niej przymusowo mężczyzn w wieku 18–30 lat na okres trzech (później siedmiu) miesięcy. Junacy wykonywali prace związane
z melioracją gruntów uprawnych, regulacją rzek i budową dróg. Od 1943 r. zatrudniano ich głównie w fabrykach zbrojeniowych. W 1942 r. istniało 119 obozów Baudienst w GG.

Bojkot ekonomiczny Żydów – działalność mająca na celu wyeliminowanie Żydów z życia gospodarczego, zwłaszcza z handlu; obecny w propagandzie Narodowej Demokracji, a w drugiej połowie lat trzydziestych także w polityce sanacji. W tym czasie zintensyfikował się, przybierając formy pikiet przed sklepami żydowskimi, napadów na sklepy, stragany i warsztaty, zastraszania klientów.

Bund (Algemajner Jidiszer Arbeter-Bund In Lite, Pojln un Rusland, żyd. – Ogólnożydowski Związek Robotniczy na Litwie, w Polsce i Rosji) – żydowska parta socjalistyczna działająca na terenie Polski od I wojny światowej do 1948 r. Bund propagował kulturową suwerenność Żydów w Polsce, odrzucając syjonizm.
W getcie warszawskim prowadził działalność samopomocową i wydawał prasę konspiracyjną. Członkowie Bundu byli też zaangażowani w opór zbrojny.

CENTOS (Centralne Towarzystwo Opieki nad Sierotami i Dziećmi Opuszczonymi) – organizacja powstała w 1924 r. W getcie warszawskim prowadziła placówki opiekuńcze, w tym sierocińce i internaty, świetlice dla dzieci