RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Generalne Gubernatorstwo Relacje i d...

strona 716 z 764

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 716


668 Słownik terminów

kuńcze, w których mieszkańcom getta wydawano darmowe lub nisko odpłatne zupy.

Kwarantanna – miejsca, w których czasowo izolowano mieszkańców getta w ramach walki z chorobami epidemicznymi. Do kwarantanny trafiali też wszyscy docierający do getta uchodźcy i przesiedleńcy.

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, LOPP – organizacja, powołana w 1928 r., której celem było wspieranie finansowe i propagandowe rozwoju lotnictwa w Polsce.

Makabi (Wszechświatowy Związek Żydowskich Towarzystw Gimnastyczno-Sportowych „Makabi”) – żydowska organizacja zajmująca się propagowaniem i organizowaniem sportu w społeczności żydowskiej. Kluby „Makabi” powstawały na ziemiach polskich od początku XX w.

Meldekarte (niem. karta meldunkowa) – dokument wydawany przez Urząd Pracy i potwierdzający zatrudnienie, zapewniający tym samym zwolnienie od pracy przymusowej.

Mizrachi – żydowska partia syjonistów religijnych, działająca jako ruch społeczny od 1902 r. Jej działacze byli zwolennikami rozbudowy autonomii narodowo-kulturalnej Żydów w Polsce.

Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników, NSDAP (niem. Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) – partia nazistowska, sprawująca totalitarną władzę w Niemczech i na terenach okupowanych w latach 1933–1945 pod przywództwem kanclerza Adolfa Hitlera.

Obóz Narodowo-Radykalny, ONR – założona w 1934 r. organizacja o charakterze nacjonalistycznym, silnie antysemicka.

Obozy pracy przymusowej – obozy tworzone na terenie Generalnego Gubernatorstwa: od sierpnia 1940 r. w dystrykcie lubelskim i krakowskim, a od wiosny 1941 również w dystrykcie warszawskim. Pracowali w nich, m.in. przy budowie dróg i umocnień, melioracjach i regulacji rzek, podlegający przymusowi pracy Żydzi pomiędzy 14. i 60. rokiem życia. Praca w obozach była przeważnie bardzo ciężka, wielogodzinna, bez odpowiedniego zaopatrzenia w żywność i ubrania. Więźniów często bito, w niektórych obozach przeprowadzano egzekucje. Większość więźniów wracała z obozów do getta w bardzo ciężkim stanie fizycznym i psychicznym. Ze względu na brak ochotników do obozów przeprowadzano w getcie łapanki.

Obozy (ośrodki) zagłady – tworzone przez nazistowskie Niemcy obozy, które służyły masowemu mordowaniu ludzi (zasadniczo Żydów, w mniejszym stopniu Romów i innych narodowości) przez duszenie w komorach gazowych. Pierwszy ośrodek zaczął funkcjonować w grudniu 1941 r. w Chełmnie nad Nerem (Kulmhof), gdzie mordowano ludzi przy użyciu spalin samochodowych. Kolejne mieściły się w Bełżcu, Sobiborze, Treblince, na Majdanku i w Oświęcimu-Brzezince (Auschwitz-Birkenau).

Ogólni Syjoniści – ruch dążący do odbudowy społeczeństwa i państwowości żydowskiej w Palestynie drogą akcji dyplomatycznych. Na ziemiach polskich partia ogólnosyjonistyczna działała od 1906 r., była częścią Światowej Organizacji Syjonistycznej.

ONR – zob. Obóz Narodowo-Radykalny.

Opaska – biała opaska z niebieską gwiazdą Dawida, którą na prawym ramieniu musieli zgodnie z zarządzeniem generalnego gubernatora Hansa Franka nosić od 1 grudnia 1939 r. wszyscy Żydzi w Generalnym Gubernatorstwie powyżej 12. roku życia. Na obsza-