RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Generalne Gubernatorstwo Relacje i d...

strona 720 z 764

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 720


672 Słownik terminów

Jesziwa – wyższa uczelnia talmudyczna.

Jom Kipur (też Sądny Dzień, Dzień Pojednania) – święto o charakterze pokutnym obchodzone 10. dnia miesiąca tiszri (wrzesień/ październik), kończące obchody związane z żydowskim Nowym Rokiem.

Kadisz – jedna z podstawowych i najczęściej odmawianych modlitw judaizmu. Wyraża wiarę w Boga i poddanie się Jego woli. Syn jest zobowiązany do odmawiania jej codziennie w synagodze przez 11 miesięcy po śmierci rodziców.

Kidusz (hebr. poświęcenie) – modlitwa na rozpoczęcie szabatu, zmawiana nad kielichem wina.

Koszerność, kaszrut (z hebr. właściwy) – zawarte w prawie żydowskim reguły dotyczące przygotowywania i spożywania jedzenia. Dzielą one produkty spożywcze na dozwolone (kaszer) i zakazane (teref, trefne) i określają, skąd pochodzić powinno jedzenie, w tym zasady uboju zwierząt. Jedną z zasad koszerności jest, że produkty mięsne nie mogą być spożywane razem z produktami mlecznymi.

Maca – niezakwaszony chleb, tradycyjnie jedzony w czasie święta Pesach.

Macewa – nagrobek na cmentarzu żydowskim.

Minjan – dziesięciu pełnoletnich mężczyzn, których obecność jest konieczna do odprawienia publicznych modlitw.

More horaa – uczony mający wykształcenie rabinackie, niepiastujący jednak stanowiska rabina.

Mykwa – basen z wodą służący do rytualnego oczyszczenia ludzi lub przedmiotów przez trzykrotne zanurzenie.

Ohel (hebr. namiot) – grobowiec w kształcie domku; chowano w nich rabinów i cadyków.

Pesach (hebr. przejście) – święto obchodzone na pamiątkę wyzwolenia Żydów z niewoli egipskiej. Pesach rozpoczyna się wraz z zachodem słońca w wieczór 14. dnia miesiąca nisan (kwiecień/maj) i trwa siedem dni w Izraelu, a osiem w diasporze. Pierwszy i ostatni z tych dni są świętami pełnymi, dni środkowe nazywane są chol ha-moed (półświęto). Wieczorem pierwszego dnia Pesach odbywają się tradycyjne wieczerze sederowe, podczas których odczytywany jest tekst o ucieczce z niewoli egipskiej – hagada paschalna. Podczas trwania święta zaostrzone są rygory koszerności i nie wolno używać zakwasu do pieczywa.

Purim – radosne święto obchodzone na pamiątkę opisanego w Księdze Estery ocalenia Żydów z rąk Hamana. Zwane też żydowskim karnawałem.

Rabin – przewodnik duchowy w gminie żydowskiej, znawca prawa religijnego. W okresie międzywojennym musiał mieć oficjalny certyfikat oraz nominację państwową.

Rebe – tytuł używany w stosunku do chasydzkich przewodników duchowych (cadyków).

Rodały – zwoje pergaminowe, na których spisana jest ręcznie Tora.

Rosz ha-Szana (hebr. początek roku) – święto żydowskiego Nowego Roku obchodzone 1. i 2. dnia miesiąca tiszri (wrzesień/październik). Przypomina o stworzeniu świata i dniu sądu ostatecznego.

Simchat Tora (hebr. Radość Tory) – święto zakończenia rocznego cyklu czytania Tory, obchodzony po święcie Sukot.

Slichot – modlitwy przebłagalne za grzechy. Odmawiane są w okresie postów, głównie w miesiącu elul (przed Rosz ha-Szana), w Jamim Noraim i Tisza be-Aw.