Słownik terminów 673
Straszne Dni zob. Jamim Noraim
Sukot (też Święto Szałasów, Święto Kuczek) – święto obchodzone 15. dnia miesiąca tiszri (wrzesień/październik), upamiętnia wyjście Żydów z Egiptu.
Szabat, szabas, szabes (hebr. odpoczynek) – dzień wypoczynku po tygodniu pracy. Upamiętnia dzień, w którym Stwórca odpoczął po stworzeniu świata. Szabat rozpoczyna się w piątek wieczorem i kończy w sobotę wieczorem. Religijnych Żydów obowiązuje wówczas całkowity zakaz pracy.
Szames – posługacz w synagodze. Do jego obowiązków należało utrzymywanie porządku w budynku, zwoływanie mężczyzn na modlitwę.
Szma Isroel (hebr. „Słuchaj, Izraelu”) – podstawowa modlitwa judaizmu, wyznanie wiary w Boga jedynego.
Szawout (też Święto Tygodni, Pięćdziesiątnica) – święto nadania Tory na Synaju, obchodzone czterdzieści dziewięć dni po Pesach, 6. dnia miesiąca siwan (koniec maja/początek czerwca). Jest to święto o charakterze rolniczym, tradycyjnie związane z zakończeniem żniw.
Talmud – opracowanie dorobku uczonych żydowskich żyjących w Babilonii i w Palestynie od III w. p.n.e. do VI w. n.e., na który składają się komentarze do Tory, wyjaśnienia przepisów prawnych, opowieści, midrasze; ma dwie części: Misznę i Gemarę; podstawa judaizmu rabinicznego (współczesnego).
Tałes (talit) – szal modlitewny, zazwyczaj koloru białego z niebieskimi lub czarnymi pasami oraz z frędzlami (cicit) na rogach; nakładany przez mężczyzn na głowę i ramiona w czasie modlitw porannych. Ortodoksyjni Żydzi noszą przez cały czas tzw. tałes kutn (hebr. talit katan) – koszulkę z czterema rogami z cicit.
Tefilin (filakterie) – dwa skórzane pudełeczka, w których znajdują się zwitki pergaminów z fragmentami Tory, m.in. modlitwą Szma Isroel; mężczyźni przywiązują je rzemykami do czoła i lewego ramienia w czasie modlitw porannych w dni powszednie.
Tisza be-Aw – dzień postu i żałoby obchodzony w rocznicę zburzenia Pierwszej Świątyni.
Tora (hebr. nauczanie, prawo) – pierwsze pięć ksiąg biblijnych (Rodzaju, Wyjścia, Kapłańska, Liczb, Powtórzonego Prawa), ostatecznie została skodyfikowana ok. 622 p.n.e. Nazwa „Tora” oznacza także rodały – spisane na pergaminie zwoje pięcioksięgu.
Ubój rytualny – specjalny sposób uboju zwierząt w celu uzyskania koszernego mięsa, polegający na szybkim przecięciu nożem naczyń krwionośnych na szyi zwierzęcia. Uboju rytualnego dokonują specjalni urzędnicy gminni – szocheci.
Widuj – modlitwa wyznania grzechów, odmawiana m.in. przez umierających.