RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Generalne Gubernatorstwo Relacje i d...

strona 80 z 764

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 80


32 Dystrykt lubelski [15]

15.

Po 03.1941, Warszawa-getto. [Hersz Wasser], Notatki. Mordechaj Auerbach1, Relacja pt. "ןילבול ־ עשראַוו העיסנ" [„Podróż Warszawa–Lublin”]; sprawozdanie działacza młodzieżowego z podróży w marcu 1941 r. na konferencję organizacji syjonistycznej [Ha-Noar ha-Cijoni] w Lublinie


[1] Podróż Warszawa–Lublin2

Początek marca. 4 marca [o] 7 rano wyszedłem z grupą robotników Wehrmachtu3. (b[...]b) – Solna – pl. Mirowski. W środku drogi b[...]b krawędź i zszedłem z b[...]b. Poszedłem pod ustalony adres (jego kuzyn [ma] zrobione papiery jako chrześcijanin: co niedziela idzie do kościoła – z powodu interesu). Napakował sobie walizę swoim szmuglowanym towarem. Z powrotem przywozi żywność. [Udał się] na Dworzec Główny, pojechał pociągiem pośpiesznym [o] 10.45. Ciasnota. Incydent z restauratorem z Zamościa – „polskie świnie”4 – wstyd – cham nie dawał spokoju. [O] 2.30. Lublin. [Poszedł] na określony adres. Cel – (konferencja okręgowa) natrafił na młodzieżowe zebranie. Od razu zabrał głos. Tylko na Krak[owskim] Przedmieściu Żydom nie wolno [chodzić?]5. Ogólnie swobodniej. Żydzi handlują w dużym zakresie z Polakami. Żydzi mówią: „Polacy już otrzeźwieli”.

Konferencja okręgowa z 14 miast – Zamość, Wąwolnica, Bychawa, Sienno, Kraśnik, Chełm, Dęblin, Staszów, Lipsko nad Wisłą, Bodzentyn, Chmielnik, Opatów6. Cel: nadać pracy kierunek, zorientować towarzyszy w ogólnej robocie organizacyjnej. Sprawozdania (wieźli ze sobą zadania w walizce z podwójną przykrywą).

Zamość – zmieniają się okresy – dobre i złe. Podzielono [działaczy?] na 3 grupy: młodzi, średnio młodzi, starsi – zezwolenia do prowadzenia lekcji hebrajskiego. Każdego tygodnia i co dwa tygodnie pisma obiegowe [ze] wskazówkami.