RRRR-MM-DD
Usuń formularz

Losy Żydów łódzkich (1939-1942)

strona 282 z 315

Osobypokaż wszystkie

Miejscapokaż wszystkie

Pojęciapokaż wszystkie

Przypisypokaż wszystkie

Szukaj
Słownik
Szukaj w tym dokumencie

Transkrypt, strona 282


Rozdział II. Getto – organizacja i warunki życia [44] 257

29.12.1941, Łódź – getto. Maria Ulinower (Łódź – getto, Rembrandtstrasse 13), List z 29.12.1941 r. do Sary Brawerman (Częstochowa, ul. Katedralna 9, u I.M. Rotenberg)

Nadawca: Marie Ulinover580

Miejsce zamieszkania: Litzmannstadt – Getto, Rembrandtstrasse nr 13 [Odbiorca:] Do I.M. Rotenberg, dla Sary Brawerman, Częstochowa, ul. Katedralna 9.

29.12.1941

[1] Moja kochana Sarenko!

Moje dwie skierowane do Ciebie pocztówki niestety wróciły do mnie z tego prostego powodu, że były zbyt gęsto zapisane. Trwało to tygodniami i przez to niechcący sprowadziłam na Ciebie, moja kochana, niespokojne myśli. Kochana dobra duszo, jakże nieskończenie tęsknię za Tobą. Kiedy wybije w końcu godzina naszego ponownego spotkania? Niedawno odwiedziła mnie pani Minna i opowiadała mi o wiązaniu szczotek przez Izosia. Niech Bóg da, aby [także] Twój mąż znalazł pracę, tak aby życie stało się dla Ciebie łatwiejsze do zniesienia. Przecież Ty, jako kobieta i gospodyni, najmocniej cierpisz z tego powodu, moja najdroższa Sareńko. Rabinowicz często stoi przed pustą kuchenką, a przecież tam pracuje mąż i syn. U nas najwięcej pożerają długi, które muszą zostać spłacone. Pytasz, moje serce, jak wyglądam. Cały blask młodości minął. Trudno się temu dziwić, przeżycia były zbyt ciężkie. W ogóle my oboje, ja i Wowcio, bardzo cieleśnie podupadliśmy. [2] Dzisiaj będę pisała oszczędniej, tzn. mniej, tak aby pocztówka doszła odpowiednio i o czasie. Słyszałam tutaj, że Chiluś zarabia pieniądze na wytwarzanych przez siebie lalkach z materiału. Całuję i pozdrawiam was jak najcieplej i najserdeczniej. Dziękujemy także za Wasze kochane wsparcie pieniężne. Jak Bóg da, to znowu napiszę.

Wasza Marylka

44.

[tłum. z j. niem. Piotr Kendziorek]

ARG I 920 (Ring. I/1220/47)

Opis: oryg., rkps na karcie pocztowej, atrament, brak stempla pocztowego, j. niem., 148x105 mm, k. 1, s. 2. Na s. 1 inf. (druk): „99”.